به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

جزای نقدی

جزای نقدی

بسمه تعالی

اشاره  : علاوه بر حبس ، شلاق ، محرومیت از حقوق اجتماعی ، اعدام و ... ، جزای نقدی نیز یکی از مجازاتهایی است که باتوجه به نوع جرم و سایر شرایط و اوضاع و احوال ممکن است برای مرتکب جرم در نظر گرفته شود و بر او تحمیل گردد . یکی از پرسشهای که وجود دارد آن است که این مجازات چگونه اعمال می شود و چنانچه مجرم فاقد قدرت مالی برای پرداخت آن باشد چه رفتاری با او به عمل می آید ؟

نحوه اجرای جزای نقدی

هر کس که به پرداخت جزای نقدی محکوم می شود باید آن را به محض قطعی شدن حکم بپردازد و چنانچه محکوم علیه  پس از لازم الاجرا شدن حکم ، جزای نقدی را نپردازد و از پرداخت آن ناتوان باشد و برای مقام قضایی اجرا کننده حکم هم از این امر مسلم شود که او واقعاً ناتوان از پرداخت می باشد به ازای هر 100000 ريال یک وز بازداشت می شود . پس اگر جزای نقدی مقرر در حکم دادگاه 1000000 ريال باشد و محکوم علیه از پرداخت آن عاجز باشد باید به ازای این مبلغ 10 روز در حبس باقی بماند .

باید توجه داشت که اولاً این مبلغ یعنی 100000 ريال به ازای هر روز نرخ ثابتی نیست و ممکن است با توجه به نرخ تورم توسط قوه قضاییه تعدیل شود و برای مثال در سال 1385 شاید این مبلغ به 150000 ريال افزایش پیدا کند . ثانیاً اگر میزان محکومیت به جزای نقدی یا باقی مانده آن کمتر از 100000 ريال باشد نیز یک روز بازداشت در نظر گرفته می شود .

پرسش : آیا محکوم علیه می تواند برای پرداخت جزای نقدی تقاضای مهلت کند ؟

پاسخ : مطابق قانون و با توجه به رای صادره از هیات عمومی دیوان عالی کشور به لحاظ فوریت اجرای احکام کیفری در مراجع قضایی و اعمال مجازاتهای مقرر درباره محکومین اعطای مهلت به محکوم علیه جایز نمی باشد . البته در عمل برخی از قضات به ویژه دادستانها عقیده دارند که می توان برای پرداخت جزای نقدی به محکوم علیه مهلت مناسب داد و اعزام او به زندان که جنبه بدآموزی داشته و با اهداف اصلاحی مقرر در جزای نقدی مخالف است ، باید خودداری کرد .

پرسش : اگر محکوم علیه از پرداخت جزای نقدی خودداری کند اما دارای مال و اموال باشد در این حالت چگونه از اموال او برای پرداخت جزای نقدی برداشت می شود ؟

پاسخ : اگر محکوم علیه دارای مال باشد با دستور مرجع قضایی مجری حکم به ترتیب زیر عمل می شود :

-          اگر مال مورد نظر وجه نقد باشد برای مثال مبلغ ... ريال در حساب بانکی محکوم علیه موجود باشد ، معادل جزای نقدی از آن ضبط و به حساب دولت واریز می شود .

-          درمورد اموال منقول مانند فرش ، اتومبیل ، تلفن همراه و.... یا غیرمنقول مانند خانه ، ملک ، باغ و ... چنانچه بدون معارض باشد معادل جزای نقدی و هزینه های اجرایی فوراً توقیف و به فروش می رسد و جزای نقدی و هزینه های مربوط از آن برداشت می شود . از این رو پس از توقیف مال ابتدا ارزیابی مال به دو نفر کارشناس واگذار می شود و سپس روز و ساعت و محل انجام مزایده با الصاق آگهی در معابر اصلی محل ، انجام مزایده به اطلاع عموم می رسد و به بالاترین قیمت پیشنهادی که نباید کمتر از قیمت کارشناسی باشد فروخته می شود .  باید توجه داشت که اگر ارزش مال به نظر کارشناس بیش از سی میلیون ريال باشد آگهی مزایده یک نوبت در روزنامه محلی و در صورت نبودن روزنامه محلی در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار مانند اطلاعات ، ایران و ... نیز درج می شود . در همین جا لازم به ذکر است در مواردی که صدور سند انتقال به نام خریدار مال فروخته شده از طریق مزایده ، ضروری باشد دادگاه صادر کننده حکم پس از بررسی و احراز صحت جریان فروش و اقدامات اجرایی دستور تنظیم سند انتقال را صادر می کند .

پرسش : آیا هر مالی که از محکوم علیه بدست بیاید قابل فروش می باشد ؟

پاسخ : خیر ، در اصطلاح حقوقدانان مستثنیات دین قابل توقیف و فروش نیستند یعنی :

1 – مسکن مورد نیاز محکوم علیه و افراد تحت تکفل او با رعایت شان  مقام اجتماعی اش .

2 – وسایل نقلیه مورد نیاز و متناسب با شان او .

3 – اثاثیه مورد نیاز زندگی که برای رفع نیازهای ضروری او و خانواده اش لازم می باشد.

4 – آذوقه موجود به قدر احتیاج او و خانواده اش برای مدتی که عرفاً آذوقه ذخیره می شود .

5 – کتاب و ابزار علمی و تحقیقاتی برای اهل علم و تحقیق متناسب با شان او .

6 – وسایل و ابزار کار و پیشه برای کسبه و پیشه وران و کشاورزان که وسیله امرار معاش محکوم علیه و افراد تحت تکفل اوست .

پرسش : چنانچه مالی که از محکوم علیه توقیف شده با انجام مزایده فاقد مشتری باشد ، در این حالت تکلیف چیست ؟

پاسخ : هرگاه مال مورد نظر خریدار نداشته باشد و یا مبلغ پیشنهادی کمتر از قیمت کارشناس باشد ، حسب مورد تمام یا قسمتی از آن مال مطابق ارزیابی کارشناسی به دستور مرجع صادرکننده حکم به ازای جزای نقدی به تملک دولت در می آید و در اختیار سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی قرار می گیرد .

پرسش : آیا می توان بدون انجام مزایده مال توقیف شده را فروخت ؟

پاسخ : اگر مال توقیف شده سریع الفساد باشد مانند گوشت یا گوجه فرنگی و .... و یا نگهداری آن مستلزم هزینه نامتناسب بوده و یا اینکه موجب خرابی یا پایین آمدن قیمت آن شود و نیز مالی که ارزش آن کمتر از سی میلیون ريال باشد بدون انجام مزایده و بر مبنای نظر کارشناسی به فروش می رسد .

پرسش : اگر محکوم علیه به لحاظ عدم پرداخت جزای نقدی و نداشتن مال به ازای هر دو هزار تومان یک روز بازداشت شود و در جریان اجرای حکم از او مالی بدست بیاید آیا بازداشت او ادامه پیدا می کند ؟

پاسخ : خیر ، در این حالت اکر مال مزبور آن قدر ارزش داشته باشد که بتوان از آن باقی مانده جزای نقدی را وصول کرد فوراً توقیف و اقدامات اجرایی مذکور نسبت به آن معمول و از محکوم علیه رفع بازداشت می شود .

پرسش : چنانچه قبل از مال فروش مال توقیف شده ، محکوم علیه جزای نقدی را بپردازد آیا از آن مال رفع توقیف می شود ؟

پاسخ : اگر جزای نقدی مقرر در حکم و هزینه های اجرایی توسط محکوم علیه پرداخت شود از مال توقیف شده رفع توقیف می شود .

پرسش : آیا شخص ثالثی به جای محکوم علیه می تواند جزای نقدی را بپردازد ؟

پاسخ : برابر اصل شخصی بودن مجازاتها ، مجازات باید بر مجرم تحمیل شود و شخص مجرم پاسخگوی عمل مجرمانه اش باشد . پرداخت جزای نقدی توسط شخص ثالث با این اهداف در تعارض بوده لذا پرداخت جزای نقدی توسط شخص ثالث به جای شخص محکوم صحیح نیست .

پرسش : آیا با فوت محکوم علیه می توان جزای نقدی یا دیه را از ورثه او گرفت ؟

پاسخ : در خصوص جزای نقدی پاسخ منفی است ولی در مورد دیه مسئله فرق می کند . اگر ورثه ترکه ( اموال بجامانده از متوفی ) را بپذیرند مسئولیت پرداخت دیه بر عهده آنان می باشد حتی اگر میزان اموال بجای مانده از متوفی ، کمتر از دیه باشد .

پرسش : آیا حقوق و مزایای احتمالی و آتی محکوم علیه مانند تعلق وام به او در سال آینده و ... مانع از بازداشت او می شود ؟

پاسخ : حقوق و مزایا و عواید احتمالی و آینده محکوم علیه و حتی مطالبات او از شخص ثالث در ازای جزای نقدی قابل توقیف نیست و مانع بازداشت او نمی شود .

پرسش : اگر محکوم علیه دارای مال باشد ولی اموال او با میزان محکومیت او تناسب نداشته باشد چه باید کرد ؟

پاسخ : در این حالت چنانچه تفاوت ارزش اموال با میزان جزای نقدی زیاد باشد محکوم علیه در ازای جزای نقدی بازداشت می شود و اقدامات اجرایی برای فروش و مطالبه قسمتی از جزای نقدی ادامه پیدا می کند و سپس محاسبه شده و از میزان مدت حبس محکوم علیه کاسته خواهد شد .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image