جعل عنوان

  جعل عنوان

بسمه تعالی

اشاره : در روابط اداری و اجتماعی گاه می بینیم که بعضی از افراد خود را صاحب یکی از مناصب مهم نظامی ، اداری ، سیاسی ، قضایی و ... معرفی می کنند  بدون آنکه دارای آن سمت و عنوان باشند به منظور اینکه از این طریق منافعی برای خود یا دیگری به دست آورند . فرض کنیم شمت برای اخذ پروانه ساخت آپارتمان به شهرداری مراجعه می کنید و کار شما به دلایلی قانونی دارای ایراداتی است . در همین ارتباط فردی به شما مراجعه و خود را بازرس شهرداری معرفی می کند و به شما قول مساعدت و انجام امورتان را در غیر مجرای اداری می دهد . در اینگونه موارد باید توجه داشت که گاه این اشخاص رای جلب اعتماد شما اسنادی نیز نشان می دهند که در عالم واقع وسیله ای برای رسیدن به اهداف غیر قانونی شان  است در این مختصر به جزئیات بیشتر آن می پردازیم .

برابر مقررات کشور ما هرکسی که بدون سمت رسمی یا اجازه از طرف دولت خودش را در مشاغل دولتی چه کشوری یا لشگری و انتظامی که از نظر قانون به او مرتبط نیست دخالت دهد یا معرفی نماید به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم می شود و اگر برای این امر سندی نیز جعل کرده باشد به مجازات جعل نیز محکوم می شود . گاهی اوقات این افراد بدون آنکه سندی جعل کنند با پوشش مامورین شناخته شده در جامعه مانند مامورین پلیس یا نظامی زمینه فریب دیگران را فراهم می کنند که در این حالت نیز برابر قانون قابل تعقیب و مجازات هستند .

گاهی اوقات افرادی از طریق اختیار کردن اسم یا عنوان مجعول از دیگران کلاهبرداری می کنند برای مثال خود را پزشک یا قاضی یا وکیل یا مهندس و... معرفی می کنند و از این راه موجب فریب دیگران شده و اموالشان را به ناحق تصاحب می کنند که این امر برابر قانون از مصادیق کلاهبرداری است و مرتکب به حبس از 1 تا 7 سال و نیز مال کلاهبرداری شده به صاحبش و نیز جزای نقدی معادل مالی که از راه کلاهبرداری بدست آورده محکوم می شود .

پرسش : برای پیشگیری از عواقب و آسیبهای ناشی از این جرم چه باید کرد ؟

پاسخ : مهمترین راهکارهای پیشگیری از وقوع این جرم عبارتند از :

1 – آگاهی شهروندان از ضوابط مربوط به کاری است که می خواهد در یک سازمان دولتی انجام دهند . برای مثال برای پرداخت مالیات بر درآمد راههای قانونی اعمال تخفیف و ... در بروشورهای آموزش به زبان ساده از طریق روابط عمومی سازمان ذیربط در اختیار مراجعه کنندگان قرار می گیرد .

2 – تاسیس دفاتر ارشاد و راهنمایی برای مراجعه کنندگان به منظور حذف واسطه ها و کسانی که به طور غیر قانونی قصد مداخله دارند .

3 – دسترسی آسان به مدیران و مسئولان بخشهای دولتی و پاسخگو بودن آنان .

4 – در صورت برخورد با اشخاصی که خود را دارای سمت و عنوان دولت می دانند از آنان مدارک معتبر خواسته شود و چنانچه با درخواست غیرقانونی آنان مواجه شوند سریعاً موضوع را با اشخاص ذی صلاح و مسئول در سازمان ذیربط در میان بگذارند .

جامعه سالم چه تعریفی دارد ؟

-          جامعه ای که همه اجزای آن در جای واقعی خود قرار گرفته باشند .

-          جامعه ای که نگاه عمومی در آن تبعیت از قانون باشد .

-          جامعه ای که اکثریت مردم به قانون احترام گذاشته و دستگاههای دولتی نیز به نحو مطلوب بر اجرای قانون نظارت داشته باشند .

-          به طور کلی تبعیت از قانون و احترام و نظارت عمومی بر آن به صورت فرهنگ عمومی و نهادینه شده باشد .

نقش اطلاع رسانی و آموزشهای مردمی در تقلیل دعاوی دادگستری چه می باشد ؟

-          تسریع و قاطعیت در رسیدگی و اجرای به موقع احکام و اطلاع رسانی به جامعه موجب تضعیف بزهکاران در ارتکاب جرم می شود .

-          اطلاع رسانی به هنگام موجب تسلی و تشفی خاطر جامعه می گردد .

-          اطلاع رسانی به موقع موجب می شود تا جامعه بداند ارتکاب هیچ جرمی بی مجازات نمی ماند .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image