به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

جنبه عمومی جرم

جنبه عمومی جرم

بسمه تعالی

اشاره : در جرایمی که هم دارای جنبه عمومی و هم جنبه خصوصی اند مانند جرم خیانت در امانت ، قتل ، کلاهبرداری ، تصرف عدوانی و... دادسرا علاوه بر پاسداری از حقوق عمومی و جامعه مکلف است تا به شکایت شاکی خصوصی نیز رسیدگی کند . اصولاً یکی از جهات قانونی برای شروع به تحقیق در دادسرا شکایت شاکی است و با شکایت شاکی ، دادسرا موظف به رسیدگی می شود و نمی تواند از رسیدگی به آن امتناع کند .

الف – شاکی : شاکی می تواند شخصاً یا توسط وکیل شکایت کند . هنگام تحقیقات از شاکی توجه به نکات زیر ضروری است :

1 – پرسش از او درباره مشخصات و نشانی اش و احراز هویت و سمت او در طرح شکایت زیرا چه بسا شخصی اعلام شکایت کند ولی در طرح آن ذی نفع نباشد . برای مثال در جرایم قابل گذشت مانند ترک انفاق ، فحاشی و ... اگر اعلام کننده ی شکایت ذی نفع در طرح دعوی نباشد دادسرا به شکایت او ترتیب اثر نخواهد داد . مانند اینکه (احمد ) به خاطر ترک انفاق دوستش از سوی همسر او طرح شکایت کند که در این حالت چون نامبرده فاقد سمت در طرح شکایت است و ذی نفع نمی باشد به شکایت او ترتیب اثر داده نمی شود .

2 – تفهیم این موضوع به شاکی که نشانی اعلامی از سوی او محل اقامت قانونی اش محسوب می شود و محل اقامتش را تغییر دهد باید محل اقامت جدیداش را اعلام کند والا احضاریه ها به محل اقامت سابق او فرستاده خواهد شد . .

3 – شاکی موظف است موضوع شکایت خود را اعلام کند البته این توقع درستی نیست که فرض کنیم تمام شکات با اصطلاحات حقوقی آشنا باشند ولی باید به روشنی موضوع شکایت خود را بیان کند . البته تشخیص این که عمل ارتکابی از سوی متهم چه عنوانی دارد با قاضی است برای مثال شاکی تحت عنوان سرقت از متهم شکایت می کند ولی قاضی متوجه می شود که عمل ارتکابی از سوی متهم ، کلاهبرداری یا خیانت در امانت می باشد . با این حال این امر موجب نخواهد شد که قاضی به شکایت شاکی ترتیب اثر ندهد .

4 – زمان و مکان وقوع جرم نیز دارای اهمیت است زیرا در برخی جرایم برای مثال اگر قتل در ماه حرام (ذیقعده ، ذیحجه ، محرم ، رجب) واقع شود در پرداخت دیه یک سوم به اصل دیه اضافه خواهد شد و یا در خصوص مکان جرم اگر محل وقوع جرم در حوزه قضایی شهرستان کرج و محل کشف جرم تهران باشد دادسرای کرج صلاحیت رسیدگی به جرم را خواهد داشت .

5 – ضرر و زیان مالی که به شاکی وارد شده است . برای مثال در جرم تصرف رانندگی منجر به صدمه بدنی و خسارت به اتومبیل ، متضرر از جرم باشد به طور تقریبی خسارت وارده به خود را معین کند . این امر حتی در تعیین نوع قرار تامین صادره بر متهم اثر گذار است .

6 – باید از شاکی در خصوص دلایل اثباتی ادعایش تحقیق کرد و اگر شهودی از سوی او معرفی شد از گواهان تحقیق به عمل آورد .

7 – شاکی باید دقیقاً و صریحاً بیان کند که از چه شخصی شاکی است .

توجه :

-          قضات و ضابطان دادگستری وظیفه دارند همه وقت شکایت کتبی یا شفاهی را قبول کنند .

-          شاکی حق دارد از صورت جلسه های تحقیقات مقدماتی تا جایی که منافی با محرمانه بودن تحقیقات نباشد با هزینه خودش رونوشت بگیرد .

-          شاکی می تواند از دادسرا تقاضا کند تا اموال متهم به میزان ضرر و زیان وارده تامین شود .

-          اگر شاکی تعمداً اقدام به طرح شکایت خلاف واقع کند و به ناحق به دیگری تهمت وارد کند قابل تعقیب بوده و باید خسارت وارده را جبران کند .

ب ) متهم

قاعده اصلی آن است که نمی توان هیچ کس را در مظان اتهام قرار داد مگر آنکه از قبل دلایل کافی برای آن وجود داشته باشد .

پس از آنکه دلایل کافی برای تفهیم وجود داشت و متهم به طریق قانونی احضار یا دستگیر شد در اولین فرصت و قبل ازاتمام 24 ساعت از زمان دستگیری باید صریحاً و به روشنی دلایل توجه اتهام به او تفهیم شود . در تحقیق از متهم توجه به نکات زیر ضروری است :

1 – اصولاً متهم حق دارد یک نفر وکیل همراه خود داشته باشد تا در هنگام تحقیق در جلسه تحقیقات حضور پیدا کند .

2 – قاضی  مکلف است هویت متهم را احراز کند حتی اگر متهم از بیان آن خودداری کند .

3 – متهم حق دارد در مقابل پرسشهای قاضی سکوت اختیار کند و نیز از امضای صورت جلسه تحقیقات خودداری کند .

4 – قاضی باید مشخصات کامل متهم و نشانی دقیق او را در برگه تحقیقات بیاورد و همانند تحقیق از شاکی به او تفهیم کند که نشانی اعلامی از سوی محل اقامت قانونی اش محسوب خواهد شد .

5 – پرسشها از متهم باید در خصوص جرم ارتکابی باشد نه موضوعات دیگر برای مثال در جرم سرقت قاضی حق ندارد از متهم درباره رابطه جنسی او در دوران جوانی با دیگری پرسش کند . یا اینکه قبل از تفهیم اتهام کاغذ سفید را در اختیار او قرار دهد تا درمورد گناهانی که تا کنون مرتکب شده بنویسد .

6 – متهم با سواد حق دارد خودش پاسخ پرسشها را بنویسد .

7 – نمی توان از متهمین به طور دسته جمعی تحقیق کرد و باید به صورت انفرادی از آنان تحقیق شود مگر در مواردی که نیاز به مواجهه حضوری است .

8 – اگر متهم اتهام وارده را قبول کرد این امر دلیلی بر ختم تحقیقات نیست چه بسا این اقرار برای فرار سایر همدستان او از مجازات باشد و از طرفی اقرار متهم باید برای قاضی اقناع وجدانی حاصل کند و منطبق با محتویات پرونده باشد از این رو با اولین پاسخ و بدون انجام پرسشهای دقیق نمی توان به تحقیقات خاتمه داد .

9 – از متهمین زن با رعایت موازین شرعی تحقیق خواهد شد .

 

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image