به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

جهیزیه زن

جهیزیه زن

بسمه تعالی

گرچه در قانون مدنی صحبتی از تهیه جهیزیه به عنوان یکی از وظایف زن به میان نیامده است اما متعارف است که هنگام ازدواج زن مقداری از لوازم زندگی را تحت عنوان جهیزیه به منزل شوهر می برد و معمولاً بر مبنای عرف هر محل نحوه انتقال این اموال و صورت برداری از آنها مشخص می شود برای مثال در برخی اقوام ایرانی مرسوم است که قبل از آغاز زندگی مشترک این اموال لیست شده و بزرگترهای فامیل از هر دو طرف زیر آن را امضا می کنند . در این مختصر به مسائل ناشی از آن می پردازیم .

متاسفانه شاهد آن هستیم که امروزه پس از وقوع اختلاف بین زوجین هر یک ، از اهرمهای قانونی و غیر قانونی برای به زانو درآوردن طرف مقابل استفاده می کنند و گاه به جای بکارگیری شیوه های مناسب برای حل اختلاف یا پایان مسالمت آمیز زندگی مشترک با توسل به این اهرمها برای خود و دیگران ایجاد درد سر می کنند یکی از این اهرمهای فشار برای سخت فشار قرار دادن طرف دیگر جهیزیه است . برابر قانون زوجهایی که قصد طلاق و جدایی دارند بایستی برای رسیدگی به اختلاف خود به دادگاه مراجعه کنند و دادگاه مکلف است موضوع اختلاف آنان را در صورت حل نشدن به دو داور ارجاع کند از جمله مواردی که داوران زن و شوهر باید به آن بپردازند ، حل مسئله جهیزیه است و حتی در صورت صدور گواهی عدم امکان سازش اجرای صیغه طلاق موکول به پرداخت حقوق شرعی زن از جمله جهیزیه اوست .

پرسش : آیا شوهر می تواند جهیزیه همسرش را بفروشد ؟ و آیا زن حق دارد هنگام زندگی مشترک و قبل از طلاق جهیزیه را از منزل شوهر بیرون ببرد ؟

پاسخ :  شوهر اجازه چنین کاری را ندارد زیرا این اموال اصولاً به زن تعلق دارد و شوهر فقط تا زمان بقای زندگی مشترک حق استفاده از این اموال را دارد نه فروش آنها را ولی زن حق دارد این اموال را از زندگی مشترک خارج کند زیرا این اموال به او اختصاص دارد و هر مالکی حق هرگونه دخل و تصرف نسبت به مایملک خود را دارد .

پرسش : آیا می توان در صورت فروش جهیزیه توسط شوهر او را به عنوان خیانت د ر امانت تحت تعقیب کیفری قرار داد ؟

پاسخ : گرچه با فروش این اموال توسط شوهر او مسئولیت جبران خسارت و برگرداندن عین یا مثل قیمت آنها را دارد ولی چون رابطه امانی بین زوج و زوجه برقرار نیست فروش این اموال از سوی شوهر خیانت در امانت به حساب نمی آید . زیرا صورت برداری اموال و اخذ امضا از شوهر در لیست جهیزیه دلیل بر رابطه امانی بین آن دو نمی کند بلکه فقط برای اثبات مالکیت نسبت به آنهاست که در صورت وجود اختلاف مورد استناد قرار گیرد . البته فروش این اموال از سوی شوهر می تواند از سوی دادسرا و دادگاه به عنوان فروش مال غیر تحت رسیدگی قرار گیرد .

پرسش : اگر شوهر به عنوان فروش مال غیر تحت محاکمه قرار گیرد و محکوم شود آیا زن برای استرداد جهیزیه باید دادخواست حقوقی بدهد ؟

پاسخ : اگر برابر حکم دادگاه شوهر با فروش جهیزیه به عنوان فروش مال غیر محکوم شود علاوه بر مجازات مقرر در خصوص کلاهبرداری مکلف است عین مال یا در صورت نبودن عین مال ، مثل یا قیمت آن را به زوجه مسترد کند و برای این امر نیازی به تقدیم دادخواست عمومی نیست .

پرسش : در صورت فروش جهیزیه توسط شوهر ، زن برای اقامه شکایت به کدام دادگاه باید مراجعه کند ؟

پاسخ : اگر زن بخواهد با شکایت کیفری موضوع فروش مال غیر را پیگیری کند باید در دادسرای محل وقوع جرم یعنی دادسرایی که جهیزیه در آن حوزه به فروش رفته شکایت کند و اگر بخواهد با تقدیم دادخواست حقوقی اقامه دعوی کند باید دادخواست استرداد جهیزیه را در دادگاه محل اقامت زوج طرح و اقامه کند .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image