به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

حقوق و تکالیف و وظایف وکیل دادگستری

حقوق و تکالیف و وظایف وکیل دادگستری

بسمه تعالی

اشاره : در امور مدنی رای دادگاه به اصحاب دعوی ابلاغ خواهد شد واصولاً هیچ رایی به اجرا گذاشته نمی شود مگر آن که برابر قانون به مخاطب ابلاغ شده باشد .ابها می که در مورد ابلاغ آرای محاکم وجود دارد این است که رای دادگاه در پرونده هایی که دارای وکیل است به وکیل ابلاغ می شود یا موکل او ویا باید به هر دو نفر ابلاغ شود .همچنین در صورت فوت وکیل یا عدم اقدام به موقع او برای اعتراض به رای موکل چه حقوقی دارد وچه آثاری بر ابلاغ رای به وکیل بار می شود.برای پاسخ به این پرسش ها توجه به نکات زیر مفید خواهد بود.

ابلاغ رای در پرونده هایی که دارای وکیل داد گستری است فقط به وکیل صورت می گیردبه شرط آنکه وکیل مزبور اجازه وکالت  درمراجع بالاتر راداشته باشد .پس اگر وکیلی در وکالت نامه حق تجدید نظر یا فرجام خواهی رانداشته باشد رای صادره ای که قابلیت تجدید نظر وفرجام دارد باید به موکل او ابلاغ شود .بنا بر این در مواردی که طرح دعوی توسط وکیل صورت می گیرد یا دفاع از دعوی بر عهده اوست و وکیل حق وکالت در مرحله بالاتر رانیز داشته باشد کلیه آرای صادره باید به او ابلاغ شود ومبدا مهلت اعتراض، تجدید نظر خواهی وفرجام خواهی از تاریخ ابلاغ به وکیل محسوب می شود .

اگر وکیلی بعد از ابلاغ رای و پیش از پایان مهلت تجدید نظر و فرجام خواهی فوت کند یا ممنوع از وکالت شود برای مثال به حکم دادگاه انتظامی برای مدت یک سال از انجام امور وکالت ممنوع گردد، یا به علت حوادث قهری مانند زلزله قادر به انجام امور وکالت نباشد برای حفظ حقوق موکل ابتدای مهلت اعتراض به رای دادگاه از تاریخ ابلاغ رای به موکل محاسبه می شود .

وکیلی که در وکالت نامه اش حق تعیین وکیل مجاز یا حق اعتراض ،تجدید نظر خواهی ، فرجام خواهی و یا اعاده دادرسی آمده هرگاه پس از صدور رای یا هنگام ابلاغ رای استعفا واز رویت رای خود داری کند دفتر دادگاه موظف است رای را به موکل او ابلاغ کند در این حالت ابتدای مهلت اقدام موکل نسبت به رای از حیث تجدید نظر خواهی و...روز دادخواست تجدید نظر وفرجام وکیل مستعفی از او قبول می شود و مدیر دفتر دادگاه مولف است به طور کتبی به موکل اخطار کند که شخصا اقدام کند یا وکیل جدیدی  رامعرفی نماید .

اگر به خاطر قصور وکیل از جهت اقدام به تجدید نظر خواهی یا فرجام خواهی ضرر متوجه موکل شود وکیل مسوول است .

اگروکیل استعفای خودرا به اطلاع دادگاه برساند  دادگاه به موکل اخطار می کند که شخصا یا توسط وکیل جدید  دادرسی را تعقیب کند و دادرسی تا مراجعه موکل یا معرفی وکیل جدید حد اکثر به مدت یک ماه متوقف می شود .

اگر وکیل استعفای خود را به موکل اعلام کند ولی این موضوع را به اطلاع دادگاه نرساند ودادگاه از این مو ضوع بی خبر باشد اخطاریه ها همانند گذشته فقط به وکیل ابلاغ خواهد شد و موکل موظف است که استعفای وکیل اش رابه اطلاع دادگاه برساند تا اخطاریه ها به نشانی او ابلاغ شوند .

اگر دادخواست توسط موکل به دادگاه تقدیم شده باشد ووکیل در جریان دادرسی وکالت را بپذیرد و سپس استعفا کند تنها مکلف است مراتب را به دادگاه اعلا م کند و دادگاه مراتب را به موکل اعلا م و ابلاغ خواهد کرد تا خود شخصا جریان محاکمه را تعقیب یا وکیل دیگری معرفی کند .

عزل یا استعفای وکیل یا تعیین وکیل جدید باید در زمانی انجام شود که موجب تجدید جلسه دادگاه نگردد درغیر این صورت دادگاه به این علت جلسه را تجدید نخواهد کرد .

اگر موکل وکیل خود راعزل نماید مراتب را به دادگاه و وکیل معزول اطلاع دهد .

عزل وکیل مانع ازجریان محاکمه نیست .اگر موکل به طور شفاهی بخواهد وکیل را عزل کند باید این مو ضوع توسط دادگاه صورت جلسه وبه امضای موکل برسد .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image