به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

سازمان بورس (وظایف و اختیارات(

سازمان بورس (وظایف و اختیارات(

بسمه تعالی

بورس چیست؟

بخش مالی اقتصادی هر کشور تأمین کننده منابع مالی و فعالیت های حقیقی اقتصادی محسوب می شود که به دو بخش تقسیم می گردد:

بازار پولی که عمدتاً توسط نظام بانکی یک کشور اداره می شود ه مهمترین کارکرد آن تأمین اعتبارات کوتاه مدت است . بازار سرمایه که کارکرد اصلی آن تأمین مالی بلند مدت مورد نیاز در فعالیت های تولیدی و خدماتی مولد می باشد.

بورس یک نهاد سازمان یافته ای است که از جمله نهادهای عمده و اساسی در بازار سرمایه محصوب می شود و در کنار سایر موسسات و سازمانها، وظایف چند گانه ای را بر عهده دارد . کارکردهای اساسی بورس مدیریت انتقال ریسک و توزیع آن، شفافیت اطلاعات، کشف قیمت، ایجاد بازار رقابتی و همچنین یکی از کارکردهای مهم آن جمع آوری سرمایه ها و پس اندازهای کوچک برای تأمین سرمایه مورد نیاز فعالیت های اقتصادی است. تاریخچه تأسیس اولین بورس به اواخر قرن چهارده و اوایل قرن پانزده در کشور هلند بر می گردد . اما بورس به صورت مدون از دو قرن پیش شروع به فعالیت کرده است در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی و استافده از ابزارهای الکترونیکی بیشتر معاملات در بورس از طریق رایانه صورت می گیرد. مهمترین مأموریت بورس کالایی بر اساس گزارشهای آنکتاد کمک به ساماندهی و اصلاح ساختار بازار محصولات بخش کشاورزی از طریق شفافیت اطلاعات، کشف قیمت، توزیع ریسک و سیالیت در معاملات و همچنین تأمین منابع مالی مورد نیاز فعالان بخش کشاورزی از طریق سرمایه توسعه بازار سرمایه است که اولی در کشورهای در حال توسعه و دومی در کشورهای پیشرفته و صنعتی ملاک عمل قرار می گیرد.

تعریف چند اصطلاح رایج در بورس

بورس و مفهوم آن

کلمه ای فرانسوی است که معنای آن در زبان فرانسه (کیف پول) می باشد. Bourse

سهم

نشان دهنده مالکیت یک فرد (حقیقی یا حقوقی) در یک شرکت می باشد.

بنگاه های معاملاتی هستند که خرید و فروش سهام توسط آنها صورت می گیرد . در این معاملات، کارگزار وکیل تام الاختیار فروشنده و خریدار هستند.

قیمت نهایی روزانه سهام

قیمت نهایی سهم که در پایان روز محاسبه می شود میانگینی از قیمت های مورد معامله شده آن روز براساس حجم مبنا می باشد.

عرضه و تقاضا

به درخواست هایی که برای خرید وارد سامانه بورس می شوند تقاضا و به درخواست هایی که برای فروش وارد می شوند عرضه گفته می شود . عرضه و تقاضای یک سهم تعیین کننده قیمت آن است.

انواع شرکتهای فعال در بورس

شرکتهای پذیرفته شده و شرکتهای فعال در بورس به دو دسته تقسیم می شوند:

-1 شرکت های تولیدی 2- شرکتهای سرمایه گذاری

شکرت های تولیدی معمولاً به تولید کالای خاصی مبادرت می ورزند و در گروه صنایع فعال در بورس قرار می گیرند و در سازمان بورس با نام شرکت و کد خاص خود، مشخص می شوند؛ اما شکرتهای سرمایه گذاری شرکتهایی هستند که به عنوان واسطه های مالی فعالیت می کنند که این گونه شرکت ها یا فعالیت تولیدی ندارند و یا فعالیت آنها به گونه ای است که با کمک های مالی از طریق خرید سهام شرکتهای تولیدی و صنعتی و یا مجموعه ای از آنها به تولید و سرمایه گذاری این شرکتها مبادرت می کنند در حال حاضر شرکتهای سرمایه گذاری فعال در بورس 38 شرکت و شرکت های تولیدی 389 شرکت هستند . هم چنین اکنون زمینه های لازم برای حضور شرکت های خدماتی نیز در بورس فراهم شده است.

قانون و اساسنامه بورس

تا قبل از تصویب بنرامه سوم و اجرای آن 1379 کشور ما برای راه اندازی بورس های کالا با خلاء قانونی مواجه بود، تا اینکه دست اندرکاران تدوین لایحه و قانون برنامه سوم توسعه به تدوین و تصویب قانونی اقدام کردند. این موضوع در ماده 94 برنامه سوم توسعه گنجانده شده تا یک بازار متشکل و سازمان یافته ای تشکیل شود که به طور منظم کالای معینی با ساز و کاری خاص مورد معامله قرار می گیرند . البته طبقه بندی های متعددی برای یک بورس کالایی وجود دارد، اما گسترش بازارهای بخش مالی و حقیقی اقتصاد سبب شده چندین نوع از بررسی ها در قالب یک تشکل متمرکز قرار داشده باشند. بورس کشاورزی که قرار بود قبل از بورس فلزات راه اندازی شود، به دلیل اختلافاتی که در کابینه دولت اصلاحات به وجود آمد، به تأخیر افتاد با شدت گرفتن اختلافات در دولت اصلاحات، زمینه های راه اندازی بورس فلزات مهیا شد و بالاخره این که با راه اندازی این ن وع بورس در شهریور 382 ، بورس فلزات اولین بورس منطقه ای ایران نام گرفت. هم اکنون این نوع بورس از اهداف اولیه خود فاصله گرفته و براساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس، به صورت انحصاری اداره می شود. بورس کشاورزی نیز بر مبنای تجربه از بورس فلزات در سال 83 فعالیت رسمی خود را آغاز کرد که بنابر گفته دبیر کل بورس کالای کشوری، اهداف این نوع بورس هم در سال اول فعالیت تحقق نیافته است. با توجه به ایجاد پیشرفت و توسعه در زمینه های اقتصادی و نیاز به تدوین قانون جدیدی در زمینه بازار اوراق بهادار، لذا با مطرح شدن بحث های گوناگون از حدود 4 سال قبل، بالاخره در سال 83 آخرین نسخه ارائه شده در دولت تصویب و در آذرماه سال 84 برای اجرای به سازمان مدیریت ابلاغ شد. قانون قدیم بورس مربوط به سال 1345 بوده و هم اکنون قانون جدید مطابق با شرایط امروز بازار و اقتصاد کشور تدوین شده است . تفکیک میان مقام عملیات و نظارت یکی از مهمترین تفاوت های قانون جدید وقدیم بازار اوراق بهادار مطرح شده است که به موجب آن، سازمان بورس تشکیل شده، وظیفه نظارت و شرکت بورس ایجاد شده، وظیفه عملیات را به عهده دارند و این در حالی است که در قانون قبلی بورس هر دو وظیفه را انجام می داده است.

در این قانون درخصوص ساماندهی بازار اولیه امده است : سازمان بورس اوراق بهادار به شرکت های بورس مجوز ثبت شرکت می دهد و این در حالی است که در قانون قبلی سازمان بورس هیچ کنترلی بر شکرتهای سهامی عام که اوراق بهادار منتشر می کنند، نداشته است. وظیفه ایجاد ابزارهای مالی به بورس و نظارت قانونمند بر ارکان و نهادهای فعال در

بازار سرمایه از دیگر موارد مورد مقایسه در قانون جدید بورس در مقایسه با قانون قبلی است، به طور کلی مطابق قانون جدید بورس وظیفه نظارت منسجم و قوی بر شرکتهای سرمایه گذاری فعال در بازار اوراق بهادار، شرکت های کارگزاری، صندوق های بازنشستگی، شرکتهای تأمین سرمایه و شرکتهای سپرده گذاری اوراق بهادار را خواهد داشت.

طرح جرایم و مجازات های متناسب با تخلف انجام شده را از دیگر تفاوت های قانون جدید با قانون قبلی به شمار می رود . بر هیمن اساس، یکسری ف عالیت ها در بازار می توانند جرم محسوب شوند و متناسب با هر جرم مجازاتی در قانون تعریف و تعیین شده که این امر موجب شفافیت بازار سرمایه می شود. در نتیجه، شورای عالی بورس و سازمان بورس مهمترین ارکان اصلی بازار اوراق بهادار هستند و اتخاذ تدابیر لازم جهت سامانده ی و توسعه بازار اوراق بهادار، تعیین

سیاستها و خط مشی بازار اوراق بهادار، پیشنهاد آیین نامه های لازم به هیأت وزیران برای تصویب، مشخص کردن نرخ های کارمزد دریافتی از فعالان بازار و ارتباط بازار کشور با بورس خارج کشور از مهمترین وظایف شورای عالی بورس عنوان شده است. در قانون جدید مقام ناظر، کسی که به بازار سرمایه نظارت می کند، با مقام اجرای و عملیاتی و تصدی گری جد شده است . در طول 40 سال گذشته این دو مقام یکسان بود و تمامی عملیات اجرایی توسط یک هیأت مدیره صورت می گرفت . این جدایی به این صورت است که تمام فعالیت هایی که در زمینه تصدی گری و امور اجرایی است، به مردم واگذار می شود . براساس فعالیت های عملیاتی و اجرایی بورس های کالای کشاورزی و فلزات منحل خواهد شد و به صورت شرکتهای سهامی عامل در خواهد امد . نقش دولت هم در این بورس ها فقط تصویب اساسنامه این شرکت ها است همچنین در قانون جدید برای سهامداران، شکرتهای کارگزاری و سرمایه بورس اوراق بهادار وظایف مشخصی در نظر گرفته شده است، به طوری که در شرایطی که از هر سه آنها حمایت و در صورت خطایشان نیز مجازات هایی برای آ نها پیش بینی شده است در صورتی که مدیران شرکت های دولتی حاضر در بورس، سه بار کار تخلفی انجام دهند، نام آنها در لیست سیاه قرار خواهد گرفت و دیگر نمی توانند به عنوان مدیران شرکت های بورس فعالیت کنند. در حال حاظر نیز با پایان یافتن مهلت ثبت نام از موسسین شرکت سهامی عام، سازمان بورس مفاد ماده 54 قانون را چک می کند و براساس آن مجمع عمومی هیئت موسس بورس اوراق بهادار تشکیل می شود. در عین حال، مطرح شده است که حضور کارگزاران جهت کنترل بازار در شرکت سهامی عام بورس ضروری است . بنابر این میزان سهامی که کارگزاران می توانند در شرکت سهامی عام بورس داشته باشند بیشتر از سهام اختصاص یافته به افراد حقیقی است. هدف اصلی از تشکیل شکرت سهامی عام بورس کنترل بازار بورس است . بازده شرکت سهامی عام بورس از لحاظ کسب سود به مانند دیگر شرکت های سهامی است . البته با توجه به اینکه در شرکت سهامی عام بورس مدیریت توسط بخش خصوصی اعمال می شود در نتیجه سهام داران از حضور در شرکت سهامی عام بورس استقبال می کنند . براساس برخی گزارش ها، ارزش جاری بازار بورس تهران در پایان چهار ماه نخست سال2006  به 37 میلیارد و 570 میلیون دلار رسیده است که کاهشی 7/5درصدی نسبت به  سال گذشته نشان می دهد.

هم اکنون شورای عالی بورس هم با راه اندازی بورس نفت در ایران موافقت اصولی کرده و اساسنامه آن نیز تهیه و به سازمان بورس اوراق بهادار همچنین بورس های کالایی فلزات و کشاورزی تقدیم شده است.

تحلیل گران اقتصادی هم معتقدند که بورس ایر ان مانند صنعت بیمه و سایر صنایع در حال تبدیل شدن به صنعت است.

با تبدیل بورس های کالایی به شرکت سهامی عام، مدیر عامل این شرکت ها با مجوز شورای بورس انتخاب می شوند و تحت اختیار سازمان بورس اداره خواهند شد و نقش وزارتخانه ها در این نوع بورس ها نیز به طور کلی از بین می رود.

در پایان به این نکته اشاره می شود که اساسنامه شرکت بورس در 71 ماده و27  تبصره در تاریخ 1385/12/17  به تصویب  مجمع عمومی موسس شرکت و در تاریخ 1386/1/19 به تصویب سازمان رسیده است که به تعریف اصطلاحات متداول، نام، موضوع، مدت، تابعیت و مرکز اصلی ا عضای شرکت می پردازد همچنین چهره چوب فعالیت

میزان سرمایه، ترکیب سهامداران و نقل و انتقال سهام، ارکان شرکت، مقررات مالی و سایر موارد را مشخص می نماید . لکن بورس 38 ساله ایران هم اکنون در شرایط حساسی است تا این که با تصویب اساسنامه های جدید بورس کارایی، سازمان بورس اوراق بهادار وارد مرحله جدیدی از فعالیت نوپای خود شود.

سیر تحولات شرکت بورس

1315  : انجام اولین مطالعات جهت ایجاد بورس اوراق بهادار در ایران

1317  : تکمیل گزارش مطالعاتی توسط گروه کارشناسی بانک ملی ایران.

1333  : آغاز فعالیت های تحقیقاتی گسترده پس از جنگ جهانی دوم و کودتای 28 مرداد سال 1332 توسط گروهی متشکل از اتاق بازرگانی، اتاق صنایع و معادن، بانک کشاورزی و وزارت بازرگانی

1345  : تصویب قانون تشکیل بورس اوراق بهادار تهران

1346  : ورود سهام بانک صنع و معدن و آغاز رسمی فعالیت های بورس اوراق بهادار تهران

 1346-1357: گسترش بورس از 6 بنگاه اقتصادی پذیرفته شده با 6/2 میلیارد ریال سرمایه به 105 بنگاه با بیش از 230میلیارد ریال

 :1358تصویب قانون اداره امور بانکها و ملی شدن بانکها و بیمه ها، تصویب قانون حفاظت و توسعه صنایع ایران و خروج شرت ها از بورس، کاهش تعداد شرکتهای پذیرفته شده از 105 شرکت در سال 57 به 56 شرکت در سال 58

1357-1367 : پیروزی انقلاب اسلامی و دوره دفاع مقدس

1367 -1375  : افزایش شرکتهای پذیرفته شده در بورس از 56 شرکت در سال 67 به  249 شرکت در سال 57

1376 -1379 : ساماندهی وضعیت اطلاع رسانی و انتشار گزارشات ادوار ی آماری و  تحلیلی و آغاز روند رشد قابل ملاحظه

1382  : توسعه فیزیکی بازار سرمایه، اقدامات اساسی در زمینه توسعه محصولات مالی

1384  :تصویب قانون جدید بازار اوراق بهادار و ایجاد سازمان بورس و اوراق بهادار SEO

1385  : تأسیس شرکت بورس و تفکیک فعالیت های نظارتی از فعا لیت های اجرایی و تدوین آیین نامه ها و دستورالعمل های اجرایی، آغاز خصوصی سازی با حجم بالا از طریق بورس در حال حاضر سازمان بورس و اوراق بهادار با تجهیز بدنه ی کارشناسی و توسعه ی سطح مهارتها، با ساختاری که به تصویب هیأت محترم وزیران نیز رسیده است، در حال انجام وظایف است . سازمان، موسسه ی عمومی غیر دولتی است که دارای شخصیت حقوقی و مالی مستقل بوده و از محل کارمزدهای دریافتی و سهمی از حق پذیرش شرکت ها در بورس و سایر درآمدها اداره می شود . هیأت مدیره سازمان دارای پنج عضو است که از میان افراد امین و دارای حسن شهرت و تجربه در رشته ی مالی منحصراً از

کارشناسان بخش غیر دولتی به پیشنهاد رئیس شورا و با تصویب شورا انتخاب می شوند .چهار نفر از اعضاء هیأت مدیره به شکل موظف از معاونین سازمان می باشند : معاون نظارت بر نهادهای مالی، معاون نظارت بر بورس ها و ناشران، معاون حقوقی و معاون اجرایی . سه مدیریت : پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی، مدیریت حراست و مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل نیز مستقیماً زیر نظر رئیس سازمان مشغول فعالیت هستند.

قابل ذکر است فعالیت بورس اوراق بهادار تهران از سال 1368 در چهار چوب برنامه پنج ساله اول توسعه اق تصادی اجتماعی و فرهنگی تجدید فعالیت بورس اوراق بهادار تهران به عنوان زمینه ای برای اجرای سیاست خصوصی سازی، مورد توجه قرار گرفت . البته گرایش سیاست گذاری های کلان اقتصادی به استفاده از ساز و کار بورس، افزایش

چشمگیر شمار شرکت های پذیرفته شده و افزایش حجم فعال یت بورس تهران را در بر داشت و شرکت های پذیرفته شده در بورس و فعال در آن به دو دسته شرکت های تولیدی و شرکت های سرمایه گذاری تقسیم شدند.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image