به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

سن ازدواج

سنازدواج

بسمه تعالی

مقدمه: برایانجامازدواجصرفارادهطرفینکافینیستبایدشرایطلازمبرایتحققارادهازدواجراداشتهباشند. ازنظرحقوقی،برایازدواجشخصبایداهلیتداشتهباشدیعنیشایستگیلازمبرایانجامامرازدواج. زیراازدواجدارایاهمیتویژهایاست. تشکیلخانواده،نقشفرددرشکلگیریازدواج،آثارفردیواجتماعیازدواجو ... ازمهمترینمسایلازدواجاست.

کلید واژه: اهلیت برای ازدواج در قانون ایران با رسیدن به سن بلوغ در دختر و پسر، محقق می شود. به علاوه در ازدواج دختر باکره، موافقت و اجازه پدر یا جد پدری او شرط است. اهلیت در قانون ایران با بلوغ و رشد تعریف شده است.

بلوغچیست؟       

بلوغ در لغت به معنای رسیدن به چیزی یا امری است و در اصطلاح فقه و حقوق بلوغ یعنی رسیدن به مرحلهای از زندگی که غریزه جنسی به حد کافی رشد کرده و آمادگی تولید مثل در شخص ایجاد میشود.

سنبلوغچندسالگیاست؟

بلوغ در اشخاص مختلف متفاوت است زیرا بلوغ به عواملی مانند: آب و هوا  تغذیه  وراثت بستگی دارد و با یکدیگر فرق دارد. بلوغ در مناطق گرمسیر زودتر و در مناطق سردسیر دیرتر اتفاق میافتد.

همچنین بلوغ دختران با پسران نیز متفاوت است. دختران زودتر از پسران بالغ میشوند.

از نظر فقهی و حقوقی، سن بلوغ در پسر پانزده سال تمام قمری ودر دختر نه سال تمام قمری است. (تبصره 1 ماده 1210 قانون مدنی)

اما از آنجا که ازدواج امری مهم است، علاوه بر جنبه خصوصی و اراده طرفین، جنبه عمومی نیز دارد زیرا خانواده، واحد بنیادی جامعه اسلامی است (اصل 10 قانون اساسی) و تشکیل آن باید براساس مصالح عمومی باشد به همین دلیل قانونگذار برای ازدواج حداقل سنی را، به غیر از سن بلوغ تعیین نموده است.

در قانون مدنی ، حداقل سنی که دختر و پسر میتوانند ازدواج کنند به شرح زیر تعیین شده است:

برای دختر، سن 13 سال تمام شمسی و برای پسر سن پانزده سال تمام شمسی (ماده 1041 قانون مدنی) زیرا فرض بر این است دختر و پسر در این سن به حدی رسیدهاند که امکان ازدواج و تصمیم گیری در مورد تشکیل خانواده را دارند.

سوال: آیا قبل از این سن هم امکان ازدواج وجود دارد؟

جواب: بله، البته شرایطی دارد: اولاً باید با رعایت مصلحت و با اجازه ولی و تشخیص دادگاه باشد. ثانیاً فقط عقد نکاح جاری میشود ولی حق ایجاد رابطه جنسی موکول به بعد از سن تعیین شده در قانون است.

سوال: اگر کسی اقدام به ازدواج با شخص نابالغ کند آیا مجازاتی در قانون پیش بینی شده است؟

جواب: بله، قانون، ازدواج با نابالغ را ممنوع اعلام کرده و اگر مردی با دختر نابالغ ازدواج کند به حبس از 6 ماه تا 2 سال محکوم میشود. (ماده 646 قانون مجازات اسلامی)

سند ازدواج، سند عشق و وفاداری است پس حضور عشق را در زندگی گرامی بداریم.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image