به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

عدم استفاده از کمربند و کلاه ایمنی در رانندگی و پیامدهای قضایی آن

عدماستفادهازکمربندوکلاهایمنیدررانندگیوپیامدهایقضاییآن

بسمه تعالی

همان طور که می دانیم استفاده از کمربند و کلاه ایمنی در هنگام رانندگی در خیابانها و جاده های کشور اجباری است . در گذشته استفاده از کمربند فقط در جاده ها و اتوبانها و بزرگراههای شهرها و آزادرا ههای بین شهرها اجباری بود . اما در سه سال اخیر به دلیل رعایت ایمنی بیشتر طبق مقررات هم رانندگان و هم سرنشینان هنگام حرکت وسیله نقلیه موظفند کمربندهای ایمنی خود را بسته نگاه دارند.

لزوم مداخله دولت :

اگر به دقت به مساله نگاه کنیم می بینیم کسی که از کمربند و یا کلاه ایمنی در رانندگی استفاده نمی کند به خودش ضرر وارد کرده است . پس چگونه است که دولت در این باره دخالت می کند و مردم را وادار به استفاده از وسایل مزبور می کند؟ چه عواملی موجب توجیه برخورد دولت در برابر تخلفات مزبور است؟ و به سخن دیگر چه چیزی سبب

مشروعیت اجبار از ناحیه دولت می گردد؟

همان طور که می دانیم یکی از وظایف حکومت ، برقراری نظم اجتماعی است . دولت وظیفه دارد برای ایجاد و حفظ امنیت و پیشگیری از بی نظمی تلاشهای لازم را انجام دهد . جلوگیری از ایراد آسیب و حمایت از جان و اموال و منافع جامعه به دولت اجا زه می دهد تا با توسل به اجبار ، مردم را به انجام بعضی از کارها و خودداری از بعضی امور دیگر

رهنمون کند . مقتضیات زندگی متمدن اجتماعی و عصر ماشینی که در آن قرار داریم لزوم دخالت دولت را برای جلوگیری از ضرر به خود و دیگران بیش از پیش توجیه می کند.

نبستن کمربند ایمنی یا استفاده از کلاه ایمنی در حال حاضر به عنوان عامل اصلی فوت حادثه دیدگان سوانح رانندگی است و با نگاهی به آمار کشته شدگان و معلولان حوادث جاده ای در کشور مشاهده می شود در سالهای اخیر هزینه های هنگفتی بر خانواده ها و جامعه تحمیل شده است و لذا دولت با ید مترصد قانون شکنی افراد باشد و جلوی اعمال متخلفانه آنها گرفته شود.

جلوگیری از ورود صدمه و ضرر به خود و دیگران :

به طور کلی در نظر داشتن مصلحت و خیر و سعادت عمومی اقتضاء می کند که دولت از طریق وادار کردن افراد جامعه به رعایت انتظامات عمومی آنها را از ایر اد آسیب به خود و دیگران باز دارد . دستورات و فرامین دولت به نسبتی که سعادت و خوشبختی آحاد جامعه را بالاببرد شایسته و پسندیده است . دولت می تواند به منزله پدر برای جامعه ، مردم را نه تنها از انجام اموری که زیانبار به حال دیگران است ممنوع کند بلکه اگر این رفتار به ضر خود فرد نیز باشد او را از انجام آن کار منع نماید تا بدین ترتیب از ایراد آسیبهای جسمانی ، روانی ، اقتصادی و غیره جلوگیری کرده باشد.

به طور مسلم در پناه قوانینی که وضع می شود ، به خودی خود نوعی آموزش برای مردم محسوب می شود و یاد می گیرند که برای حفظ جان خود از دستورات دولتی تبعیت کنند . تا چندی پیش که استفاده از کمربند و کلاه ایمنی در داخل خیابانهای شهرها اجباری نبود ، یکی از دلایلی که برای رعایت مردم به استفاده از کمربند وجود داشت ؛ در پی آموزشهایی بود که فراگرفته بوند و یا در بعضی از موارد ارشادات پلیس راهنمایی و رانندگی و بازگویی عواقب سوء نبستن کمربند و کلاه ایمنی به مردم ؛ موجب داوطلبی بیشتر آنان به استفاده از وسایل مذکور بود . اما با تو جه به عدم رعایت آن از ناحیه بعضی دیگر از مردم ؛ دولت طرح فوق را اجباری اعلام نمود تا همه به نحو یکسان آن را رعایت نمایند. بعضی از مردم که تمایل و علاقه ای به پوشیدن کلاه و استفاده از کمربند ایمنی بدون وجود التزامات قانون ندارند ؛ همانند افرادی که می خواهند حتی در روزهای آلوده شهر از خودروهای شخصی استفاده کنند یا با سرعت غیرمجاز برانند ... چاره چیست؟ جز این که به منظور جلوگیری از لطفمه به نظم عمومی و حقوق دیگران دولت آنها را منع کند؟

چه در بسیاری از موارد هر رفتاری که به خود عامل آن ضرر می زند به گونه ای به دیگران هم آسیب خواهد رساند . برای نمونه فرد موتورسوار که از کلاه ایمنی استفاده نمی کند ؛ تنها به خود ضرر نمی زند بلکه به دیگرانی هم که رضایت نداده اند آسیب می رساند. زیرا هزینه های مقابله با این پدیده بر مالیات دهندگان است . هزینه های نظارت بر بزرگراهها ؛ خد مات اورژانس ؛ بیمارستانهای عمومی ؛ افزایش حق بیمه ها از این قبیل است. شخص موتورسوار که از کلاه ایمنی استفاده نکرده است ؛ در برخورد با وسیله نقلیه احتمال آسیب شدید به وی بیشتر است و کسی که مقررات را رعایت می کند ؛ از تحمیل هزینه بیشتر به راننده طرف مقابل با اداره بیمه نیز خودداری خواهد شد . از جهات روحی برای خانواده ای که چشم به راه فرزند یا خویشاوندانش است که به سلامت به سرمنزل مقصود بازگردد در صورت بروز حادثه ناشی از عدم استفاده او از وسایل ایمنی ؛ تالمات فراوان برای آنان به بار خواهد آمد. به علاوه افرادی که در محل حادثه حضور دارند از دیدن سانحه ناگوار دچار آزردگی خاطر خواهند شد و در صورت سکوت دولت در برابر این ناملایمات نظم اجتماعی فرو خواهد پاشید.

بنابراین دولت به منظور جلوگیری از خطرهای جانی شدید و نابسامانی اجتماعی در دفاع از حقوق جامعه و به نمایندگی از مردم وارد عمل شده و با فرد متخلف رفتار قانونی خواهد نمود.

مجازات قانونی عدم استفاده از کمربند یا کلاه ایمنی جریمه نقدی است:

بستنی کمربند ایمنی برای رانندگان و سرنشینان ردیف اول انواع خودروهای در حال حرکت در مسیر جاده های بین شهری و کمربندیها و بزرگراههای درون شهری و کلیه خیابانهای شهر و همچنین استفاده از کلاه ایمنی برای رانندگان و سرنشینان هر نوع موتورسیکلت اجباری است.

دولت مکلف است کمربند و کلاه ایمنی استاندارد را به مقدار نیاز کشور تهیه و عرضه نماید.

هم چنین وزارت صنایع و کلیه شرکتهای خودروسازی مکلفند خ ودروهای تولید داخلی را همراه با کمربند ایمنی استاندارد عرضه نمایند . همچنین انواع خودروهای وارداتی بایدپ دارای کمربند ایمنی باشند . میزان جریمه عدم استفاده از کمربند ایمنی برای سرنشینان ردیف اول خوردو چهل هزار ریال است . هم چنین میزان جریمه عدم استفاده از کلاه ایمنی برای موتورسواران نیز چهل هزار ریال است.

مبالغ جریمه در هر دوره زمانی قابل افزایش است.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image