به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

قسمت های مشاع در آپارتمان و نحوه اداره و نگهداری آن

قسمتهایمشاعدرآپارتمانونحوهادارهونگهداریآن

اشاره: شاید یکی از مهمترین دلایل به وجود آمدن اختلافات میان همسایگان در آپارتمانها عدم آگاهی شان از مقررات مربوط به آپارتمان نشینی باشد و این در حالی است که برابر آموزه های دینی مردم احترام به همسایه و حقوق او یکی از امور واجب محسوب می شود.

برای آشنایی با مقررات و قواعد حاکم بر روابط همسایه ها در آپارتمان بدواً ضروری است که قسم تهای مشترک و اختصاصی در یک آپارتمان را از یکدیگر تفکیک کنیم.

1 - قسمت های اختصاصی : به بخش هایی از ساختمان گفته می شود که عرفاً برای استفاده انحصاری شریک ملک معین اختصاص یافته باشد.

2 - قسمت های مشترک : به بخش هایی از ساختمان گفته می شود که به طور مستقیم و یا غیرمستقیم مورد استفاده تمام شرکاء می باشد و نمی توان حق انحصاری برای آنها قایل شد. بنابراین گذاشتن لوازمی چو میز و صندل ی، کپسول گاز، کباب پز، وسایل مستعمل و یا نگهداری حیوانات در قسمت های مشترک ممنوع است زیرا قسمت های مشترک در ملکیت مشاع تمام شرکاء ملک است . هرچند که در قسمت های اختصاصی واقع شده باشد (مثل پاسیو) و یا از آن قسم تها عبور نماید.

قسمت های مشترک و مشاع در یک آپارتمان می تواند شامل موارد ذیل باشد:

*زمین زیربنا خواه متصل به بنا باشد یا بنا به وسیله پایه روی آن قرار گرفته باشد.

*تأسیسات قسمت های مشترک از قبیل چاه آب و پمپ، منبع آب، مرکز حرارت و تهویه،رخت شویخانه، تابلوی برق، کنتورها ، تلفن مرکزی، انبار عمومی ساختما ن، اتاق سرایداردر هر قسمت بنا که باشد، آسانسور و محل آن، چاههای فاضلاب، لوله ها از قبیل لوله های فاضلاب، آب، برق، تلفن، حرارت مرکزی، تهویه مطبوع ، گاز ، نفت، هواکش ها ،

لوله های بخاری، گذرگاه های زباله و محل جمع آوری آن و . . .

٢

*اسکلت ساختمان (جدارهای فا صل بین قسمت های اختصاصی مشترک بین آن قسمت ها است مشروط به آنکه جز اسکلت ساختمان نباشد.)

*درها، پنجره ها، راهروها، پله ها، پاگردها که خارج از قسمت اختصاصی قرار گرفت هاند.

*تأسیسات مربوط به راه پله مانند وسایل روشنایی، تلفن، زنگ اخبار و تأسیسات مربوط به آ نها به استثنای تلفن های اختصاصی، شیرهای آتش نشانی، محل اختتام پله و ورود به بام و پله های ایمنی.

*بام و کلیه تأسیسات آن که برای استفاده همه شرکاء یا حفظ بنا در آن احداث شده است.

*محوله ساختمان، باغچه که جنبه اختصاصی ندارند و در سند قسمت اختصاصی نیز ثبت نشده اند.

پرسش : هزینه شارژ قسمتهای مشترک چگونه محاسبه می شود؟ بر مبنای نفر یا مساحت؟

پاسخ : شرکای ساختمان موظفند هزینه های مشترک را بپردازند و مبنای محاسبه بستگی به توافق آنان دارد که در این صورت طبق آن رفتار می شود اما اگر مالکی ن چنین توافقی نداشته باشند (حتی یک نفر ) سهم هر یک از مالکان یا استفاده کنندگان (مثل مستاجر ) از هزینه های مشترک آن قسمت که ارتباط با مساحت زیربنای قسمت اختصاصی دارد

مانند آب ، گاز ، گازوئیل ، آسفالت پشت بام و ... بر مبنای مساحت قسمت اختصاصی محاسبه می شود ول ی هزینه هایی که ارتباط به میزان مساحت اختصاصی و زیربنا ندارد مانند هزینه های مربوط به سرایدار ، نگهبان ، متصدی آسانسور ، هزینه نگهداری تاسیسات (نه تعمیرآن ) باغبان ، تزئینات قسمتهای مشترک و ... به طور مساوری بین مالکان یا استفاده کنندگان تقسیم می شود.

پرسش : اگر آپارتمانی دارای مستاجر باشد این هزینه ها از چه کسی وصول می شود؟

پاسخ : اگر در قرارداد اجاره پرداخت هزینه های مشترک بر عهده مالک باشد و مالک از پرداخت آن خودداری مستاجر می تواند از محل اجاره بها هزینه ها را بپردازد و اگر در قرارداد این هزینه ها بر عه ده مستاجر باشد مدیرساختمان از او مطالبه می کند و در صورت خودداری به مالک اصلی رجوع می نماید.

پرسش : آیا مدیر ساختمان می تواند از مالکان قبل از انجام تعمیرات پول دریافت کند؟

پاسخ : در صورت تصویب مجمع عمومی جهت هزینه های ضروری و فوری می تواند وجوهی را به عنوان تنخواه گردان از مالکیان دریافت نماید.

پرسش : در صورت عدم پرداخت هزینه های مشترک مدیر ساختمان می تواند آب ، برق ، تلفن و ... را قطع کند؟

پاسخ : در صورت امتناع مالک یا متساجر از پرداخت سهم خود بدوا باید مراتب به وسیله اظهارنامه با ذکر مبلغ بدهی و صورت ر یز آن به طرف مقابل ابلاغ و هزینه ها مطالبه شود. اگر ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه بدهی پرداخت نگردید مدیر می تواند از دادن خدمات مشترک (نه اختصاصی مانند برق ) از قبیل شوفاژ ، تهویه مطبوع ، آب گرم و امثال آن خودداری کند و اگر این کار امکان پذیر نباشد (برای مثال هر یک از مالکان کنتور آب مستقل داشته یا آب گرم و مخزن مستقل داشته باشند ) یا قطع آن خدمات موثر در فرد خاطی نباشد مدیر می تواند به دادگاه شکایت کند و دادگاه خارج از نوبت به شکایت رسیدگی می کند و واحد بدهکار را ازدریافت خدمات دولتی که به مجموعه ارائ ه

می شود محروم می نماید و تا 2 برابر مبلغ بدهی او را جریمه خواهد کرد و این جریمه به نفع سایر شرکا و مجموعه پرداخت می شود . البته مالک یا مستاجر نیز حق دارد به نظر مدیر ساختمان و هزینه های او معترض شود و ظرف ده روز از تاریخ اظهارنامه به دادگاه شکایت نماید.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image