به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

مسولیت کیفری اطفال و مجانین

مسولیت کیفری اطفال و مجانین

-         طفل به کسی گفته می شود که به حد بلوغ شرعی نرسیده باشد و بلوغ شرعی برای پسر 15 سال و دختر 9 سال می باشد .

-         طفل در صورت ارتکاب جرم فاقد مسوولیت کیفری است و تربیت او با نظر دادگاه به عهده سرپرست قانونی اش می باشد . اگر دادگاه تشخیص دهد که سرپرست قانونی طفل قادر به این مهم نیست یا طفل فاقد سرپرست است، او را به کانون اصلاح و تربیت می سپارد. اگر طفل مرتکب قتل یاضرب و جرح شود ، عاقله مسولیت دارد . اما اگر طفل به اموال فرد دیگری آسیب برساند ، خودش مسوولیت دارد و خسارت باید از اموال او پرداخت شود .

جنون بر دو نوع است :دایمی و دوره ای .

اگر جنون ادواری یا دوره ای باشد ، هنگامی مسوولیت کیفری متوجه شخص می شود که مرتکب در زمان انجام عمل مجرمانه مجنون باشد و الا با او مانند فرد عادی رفتار می شود . اگر مرتکب در حین ارتکاب به جرم مجنون باشد یا پس از ارتکاب جرم دچار جنون شود و جنون یا حالت خطرناک او برابر نظر متخصص ثابت شود ، به دستور دادستان تا رفع حالت خطرناک در محل مناسب  که معمولا تیمارستان است نگهداری خواهد شد .

اگر مجرم پس از محکومیت دچار جنون شود ، تا زمان بهبودی در بیمارستان نگهداری می شود و این مدت جزو محکومیت او محسوب می گردد.البته باید توجه داشت که اگر محکومیت او به جرایم " حدی " باشد ، و جنون پس از صدور حکم محکومیت به وجود مده باشد ، مانع از اجرای حد نیست . پس اگر شخصی مرتکب شراب خواری شده و به حکم دادگاه محکوم به 80 ضربه تازیانه گردد و پس از صدور حکم دچار جنون شود ، این امر مانع از اجرای شلاق نیست .

 

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image