به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

معاونت و مشارکت در جرم

معاونت و مشارکت در جرم

معمولا جرایمی مهمی مانند سرقت و کلاهبرداری ، اختلاس و... که با همدستی چند نفر صورت می گیرد ، حسب مورد تحت عنوان معاونت و مشارکت در جرم قابل بررسی است . هرگاه شخصی با علم و آگاهی با شخص یا اشخاص  دیگردر جرایم تعزیری یا بازدارنده مشارکت کند و جرم به واسطه عمل همه آنها باشد (خواه عمل آنها با یکدیگر مساوی باشد یا خیر) ، شریک در جرم محسوب می شوند و مجازات او مانند مجازات کسی است که شخصاً مرتکب جرم شده باشد . گرچه دادگاه می تواند با توجه به تاثیر مداخله و نقش او مجازات متناسبی برای وی در نظر بگیرد . برای مثال دو نفر باهم مرتکب جعل سند می شوند .

اما معاون جرم شخصی است که در عملیات اجرایی جرم دخالت ندارد ولی با انجام کارهایی مانند تحریک ، ترغیب و تطمیع و ... کردن دیگری زمینه ارتکاب جرم را فراهم می کند . اعمال زیر به شرط آنکه با علم و آگاهی قبل از ارتکاب به جرم اصلی یا همزمان با آن وقوع یابد ، معاونت در جرم محسوب می شود :

1 – تحریک یا ترغیب یا تهدید یاتطمیع دیگری برای ارتکاب جرم یا فراهم کردن شرایط وقوع جرم با دسیسه ، فریب و نیرنگ.

2 – تهیه وسیله ارتکاب جرم یا ارایه طریق برای ارتکاب جرم .

3 – فراهم کردن شرایط تسهیل وقوع جرم .

برای مثال شخصی دیگری را برای کلاهبرداری تحریک می کند و وسایل ارتکاب این جرم را نیز در اختیار او قرار می دهد . به این شخص " معاون جرم کلاهبرداری " گفته می شود .

 

پی نوشت :

1 – عاقله : بستگان ذکور نسبی پدر و مادر یا بستگان پدری به ترتیب طبقات ارث به نحوی که همه اشخاص که زمان فوت می توانند از طفل ارث ببرند به طور مساوی عهده دار پرداخت دیه هستند .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image