به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

معاونت و مشارکت در جرم

معاونت و مشارکت در جرم

معمولا جرایمی مهمی مانند سرقت و کلاهبرداری ، اختلاس و... که با همدستی چند نفر صورت می گیرد ، حسب مورد تحت عنوان معاونت و مشارکت در جرم قابل بررسی است . هرگاه شخصی با علم و آگاهی با شخص یا اشخاص  دیگردر جرایم تعزیری یا بازدارنده مشارکت کند و جرم به واسطه عمل همه آنها باشد (خواه عمل آنها با یکدیگر مساوی باشد یا خیر) ، شریک در جرم محسوب می شوند و مجازات او مانند مجازات کسی است که شخصاً مرتکب جرم شده باشد . گرچه دادگاه می تواند با توجه به تاثیر مداخله و نقش او مجازات متناسبی برای وی در نظر بگیرد . برای مثال دو نفر باهم مرتکب جعل سند می شوند .

اما معاون جرم شخصی است که در عملیات اجرایی جرم دخالت ندارد ولی با انجام کارهایی مانند تحریک ، ترغیب و تطمیع و ... کردن دیگری زمینه ارتکاب جرم را فراهم می کند . اعمال زیر به شرط آنکه با علم و آگاهی قبل از ارتکاب به جرم اصلی یا همزمان با آن وقوع یابد ، معاونت در جرم محسوب می شود :

1 – تحریک یا ترغیب یا تهدید یاتطمیع دیگری برای ارتکاب جرم یا فراهم کردن شرایط وقوع جرم با دسیسه ، فریب و نیرنگ.

2 – تهیه وسیله ارتکاب جرم یا ارایه طریق برای ارتکاب جرم .

3 – فراهم کردن شرایط تسهیل وقوع جرم .

برای مثال شخصی دیگری را برای کلاهبرداری تحریک می کند و وسایل ارتکاب این جرم را نیز در اختیار او قرار می دهد . به این شخص " معاون جرم کلاهبرداری " گفته می شود .

 

پی نوشت :

1 – عاقله : بستگان ذکور نسبی پدر و مادر یا بستگان پدری به ترتیب طبقات ارث به نحوی که همه اشخاص که زمان فوت می توانند از طفل ارث ببرند به طور مساوی عهده دار پرداخت دیه هستند .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image