به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

منشور حقوق متهم

منشور حقوق متهم

1 – هرکس به ارتکاب جرمی متهم می شود حق دارد بی گناه فرض شود مگر اینکه مجرمیت (مقصر بودن ) او بر طبق قانون محرز شود . (اصل 37 قانون اساسی ، بند 3 ماده 14 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و بند 1 ماده 11 اعلامه جهانی حقوق بشر) .

2 – هر متهمی حق دارد از ماموری که قصد جلب او را دارد بخواهد مدرک شناسایی خود و نیز دستور قضائی متضمن دستگیر اش را به او نشان بدهد .

3 – متهم حق دارد در مقابل سوالات دادگاه یا مرجع تعقیب یا تحقیق سکوت اختیار کند .( مواد 129 و 197 قانون آیین دادرسی کیفری ).

4 – هر متهمی حق دارد از ماموری بازجو بخواهد در اولین فرصت به خانواده ی وی اطلاع دهند تا از سرنوشت او مطلع شوند و عندالزوم برای آزادی او وثیقه یا کفیل آماده کنند . ( بند 5 ماده قانون احترام به آزادی های مشروع و حفظ حقوق شهروندی ).

5 – متهم حق دارد ظرف مدت 10 روز به قرار باز داشت خود اعتراض کند تا مرجع بالا تر بلافاصله و در وقت فوق العاده به آن رسیدگی نماید . این حق طبق آیین دادرسی کیفری و شق بند «ن» ماده 3 قانون احیاء دادسرا مصوب 1381) .

6 – چنانچه قرار التزام یا کفالت یا وثیقه برای متهم صادر گردید او حق دارد با التزام یا معرفی کفیل متمکن و یا تودیع وثیقه حسب مورد بلافاصله آزاد شود . (تبصره ماده 13 و ماده 137 قانون آیین دادرسی کیفری ).

7 – هر متهمی حق دارد بداند که هیچ یک از ضابطان دادگستری بدون مجوز قضایی و بدون رعایت ترتیبات قانونی مجاز نیستند وارد منزل او شده و آن را بازرسی و تفتیش نمایند . ( اصل 22 قانون اساسی ، 580 قانون مجازات اسلامی ، موتد 96 و 97 قانون آیین دادرسی کیفری ) .

8 – لازم است متهم بداند که هیچ یک از ضابطان دادگستری حق بازداشت او را ندارند مگر در جرایم مشهود و در هر حال باید در اولین فرصت ( حداثر 24 ساعت ) مراتب را به اطلاع مقام قضایی برسانند . (ماده 24 قانون آیین دادرسی کیفری ) .

9 – متهم حق دارد حداکثرظرف 24 ساعت از اتهام و دلایل آن مطلع شود (مرجع قضایی مکلف است ظرف مهلت مذکور آن را به وی تفهیم کند). ( اصل 32 قانون اساسی و ماده 127 قانون آییندادرسی کیفری ).

10 – متهم حق دارد پس از خاتمه تحقیقات مقدماتی ، پرونده اتهامی خود را مطالعه و از تمامی محتویات آن مطلع شود .(ماده 190 قانون آیین دادرسی کیفری ) .

11 – هر متهمی حق دارد از قاضی دادسرا یا دادگاه بخواهد که به چه اتهامی و به استناد و چه دلایلی احضار یا جلب شده (ماده 124قانون آیین دادرسی کیفری).  

12 – هر متهمی حق دارد از پاسخ دادن به پرسشهای مراجع کشف جرم و تعقیب که ارتباطی به جرم و تعقیب ندارد و مربوط به اسرار شخصی و خانوادگی اوست خودداری کند . ( بند 11 ماده واحده قانون احترام به آزادیهای مشروع و حفظ حقوق شهروندی ) .

13 – متهم حق دارد اوراق صورت مجلس تحقیقات خود را بخواند و اگر پاسخ های او با تغییر و تحریف درآن قید شده از امضا آن خودداری کند ، همچنین متهم می تواند در صورت تمایل پاسخ پرسشها را شخصاً بنویسد . (ماده 131 قانون آیین دادرسی کیفری ، بند 12 ماده واحده قانون احترام به آزادیهای مشروع و حفظ حقوق شهروندی ).

1 – هر متهمی حق دارد در یک دادگاه بی طرف و بر اساس یک دادرسی عادلانه و منصفانه به اتهام او رسیدگی شود . ( ماده 10 اعلامیه جهانی حقوق بشر ).                    

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image