به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

نمونه درخواست توقیف اموال متهم

نمونه درخواست توقیف اموال متهم

بازپرس محترم شعبه ...

باسلام

احتراماً در پرونده کلاسه ... شکایت اینجانب ... علیه آقای ... دایر بر کلاهبرداری  با توجه به دلایل ابزاری و موجود در پرونده خواهشمند است مطابق ماده 74 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور کیفری درخواست تامین ضرر و زیان اینجانب را که مستقیماً از وقوع جرم حاصل شده است به میزان ... ریال صادر فرمایید .

امضاء

در این حالت بازپرس دلایل را بررسی می کند و در صورتی که تقاضای شاکی مبتنی بر دلایل قابل قبول باشد قرار تامین خواسته از اموال بلامعارض متهم صادر می کند .

پرسش : آیا می توان از اموال صاحب بنگاه نیز توقیف کرد ؟

پاسخ : اگر صاحب بنگاه شریک در جرم باشد ( نه معاون ) بله می توان از اموال بلامعارض او نیز توقیف کرد .

پرسش : چنانچه مرتکب جرم فروش مال غیر ، از رد مال بدست آمده از ارتکاب جرم خودداری کند چه ضمانت اجرای قانونی وجود دارد ؟

پاسخ : اگر مرتکب به رد مال محکوم شود و از استرداد آن به مالباخته خودداری کند با درخواست مالباخته و در صورت عدم اعسار مرتکب ، دادگاه وی را تا زمان استرداد مال در بازداشت نگه می دارد حتی اگر این مدت از زمان حبس قانونی وی که به حکم دادگاه به آن محکوم شده است تجاوز نماید .

پرسش : اگر کسی به جای فروش مال غیر یا انتقال آن ، اموال دیگری را به جای اموال خود معرفی کند کلاهبردار محسوب می شود ؟

پاسخ : بله اما این امر دارای شرایطی است یعنی اگر مدیون یا محکوم علیه یا ضامن یا کفیل بدون مجوز قانونی و با علم به این که مال متعلق به او نیست مال غیر را مال خود معرفی می کند و عملیاتی نسبت به آن مال شده باشد برای مثال از سوی دادگاه مال به مزایده گذاشته یا توقیف شود و... آن شخص کلاهبردار محسوب می شود و در این حالت معرفی کننده مال ضامن و مسئول جبران خسارت به صاحب مال است .

پرسش : اگر فروشنده مال غیر ، بدون علم و آگاهی از اینکه مال متعلق به دیگری است و بدون سوء نیت ، مال غیر را بفروشد وضعیت معامله چه می شود ؟

پاسخ : گرچه در این حالت انتقال دهنده مسولیت کیفری ندارد ولی او معامله ای فضولی انجام داده است یعنی معامله ای که برای دیگری تشکیل داده بدون آنکه نماینده یا ماذون از طرف او باشد . معامله فضولی قبل از آنکه از سوی مالک تایید یا رد شود مانند موجود بی جانبی است که نمی تواند منشا اثر شود مگر آنکه مالک آن را اجاره کند .

پرسش : اگر شخصی فوت کند و تعدادی از ورثه او آپارتمان موروثی را به دیگری بفروشند کلاهبردار محسوب می شوند ؟

پاسخ : هر یک از وراث فقط می تواند سهم الارث خودش را بفروشد و اگر با سوء نیت بیش از سهم خود را منتقل کرد تحت عنوان فروش مال غیر قابل تعقیب است اما در مورد منتقل الیه ( خریدار ) وی باید توجه داشته باشد که اولاً : در اموال موروثی تمام وارث باید با وی وارد معامله گردد حتی اگر انتقال دهنده سهم همه وراث را به وی فروخت باشد . ثانیاً در صورت عدم رضایت سایر وراث ، خریدار با آنها به قدر السهم خریداری شده شریک می شود و مقررات حاکم بر اموال مشاعی بر روابط آنان حکم می باشد .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image