به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

اجراي قسامه از طرف مدعي در فرض كمتر از پنجاه نفر

 

اجراي قسامه از طرف مدعي در فرض كمتر از پنجاه نفر

متن سئوال

 

بر اساس‌ فتواي‌ مقام‌ معظم‌ ولايت‌ امر مسلمين‌ حضرت‌ آيت‌ الله‌ خامنه اي‌ دام‌ ظله‌ در موارد لوث ،اثبات‌ قتل‌ با حلف‌ پنجاه‌ حالف‌ مي باشد خواهشمند است‌ نظر معظم‌ له‌ را در صورت‌ عدم‌ وجودبستگان‌ نسبي‌ به‌ ميزان‌ حد نصاب‌ تعيين‌ شده‌ و يا نكول‌ عده اي‌ از بستگان‌ مقتول‌ از اتيان‌ سوگند،استفسار و امر به‌ اعلام‌ فرمائيد.

 

 

 

متن پاسخ

 

کار تحقيقي از : دكتر عبدالعلي توجهي،غلامرضا پيوندي
-----------------------------
در خصوص‌ نظر مقام‌ معظم‌ رهبري‌ مدظله‌ العالي ، در صورتي‌ كه‌ بستگان‌ نسبي‌ مدعي‌ به‌ ميزان‌ حد نصاب (پنجاه‌ نفر) نباشند و يا نكول‌ عده اي‌ از بستگان‌ از اتيان‌ سوگند، بر اساس‌ فتواي‌ صريح‌ معظم له‌ و نيز بخشنامه شماره‌ 1/77/1299077/11/29 قوه‌ قضاييه‌ مبني‌ بر لزوم‌ رعايت‌ تعداد قسم‌ خورندگان‌ مذكور در فتواي‌ ايشان‌ مواردمذكور در سؤال ، از موارد عدم‌ اقامه‌ قسامه‌ توسط مدعي‌ محسوب‌ مي شود و مطابق‌ قاعده‌ اجراي‌ قسامه‌ و نيزبر اساس‌ ماده‌ 244 و 247 قانون‌ مجازات‌ اسلامي‌ لازم‌ است‌ مدعي عليه‌ براي‌ برائت‌ خود اقامه‌ قسامه‌ نمايد.
لازم‌ به‌ ذكر است‌ فتواي‌ مقام‌ معظم‌ رهبري‌ مبني‌ بر لزوم‌ پنجاه‌ نفر در طرف‌ مدعي‌ است ، بنابراين‌ اقامه قسامه‌ در ناحيه‌ مدعي‌ عليه‌ مطابق‌ مواد قانون‌ مجازات‌ اسلامي‌ خواهد بود.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image