به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

اختلاف زوجين در مورد مواقعه و عدم مواقعه و آثار آن بر روابط زن و شوهر

 

اختلاف زوجين در مورد مواقعه و عدم مواقعه و آثار آن بر روابط زن و شوهر

متن سئوال

 

با عنايت‌ به‌ اين‌ كه‌ در صورت‌ حدوث‌ اتفاق‌ بين‌ زوجين‌ در خصوص‌ مواقعه‌ يا عدم‌ مواقعه‌ بنا به‌ نظرحضرت‌ امام‌ خميني‌ (ره ) و حضرت‌ آيت‌ الله‌ خويي‌ (ره )، قول‌ زوج‌ با سوگندش‌ مقدم‌ مي باشد و در ما نحن‌ فيه زوجه‌ قبل‌ از اين‌ ازدواج ، ازدواج‌ ديگري‌ داشته‌ و بنا به‌ اظهارات‌ خودش‌ دخول‌ نيز در ازدواج‌ قبلي‌ صورت‌ پذيرفته است‌ و زوج‌ سوگند به‌ عدم‌ مواقعه‌ ياد نموده‌ سؤال‌ اين‌ است : آيا سوگند زوج‌ مبني‌ بر عدم‌ مواقعه‌ (ناشي‌ ازاجتناب‌ و جلوگيري‌ زوجه‌ از مواقعه ) كفايت‌ از نشوز زنان‌ و بائن‌ بودن‌ طلاق‌ و عدم‌ تعلق‌ نفقه‌ ايام‌ عده‌ به‌ زوجه دارد يا حكم‌ مسأله‌ چيز ديگري‌ مي باشد؟

 

 

متن پاسخ

 

کار تحقيقي از : محققان گروه تحقيقات حقوق خصوصي
-----------------------------
الف . با اختلاف‌ زوجين‌ در مورد وقوع‌ يا عدم‌ وقوع‌ مواقعه ، در مورد اين‌ كه‌ بار اثبات‌ به‌ عهده‌ كدام‌ يك‌ ازآن ها است ، دو ديدگاه‌ در ميان‌ فقهاي‌ اماميه‌ وجود دارد.
ديدگاه‌ اول : اكثريت‌ فقهاي‌ عظام‌ معتقدند در اين‌ مورد بار اثبات‌ دعوي‌ به‌ عهده‌ زوجه‌ است ; زيرا او مدعي مواقعه‌ است‌ و بايد ادعاي‌ خود را ثابت‌ نمايد و در صورت‌ نبود دليل ، قول‌ زوج‌ با يمين‌ و سوگند وي‌ پذيرفته است .1
ديدگاه‌ دوم : بعضي‌ از فقهاي‌ عظام‌ در اين‌ مورد قائل‌ به‌ تفصيل‌ شده اند: اگر زوجين‌ با هم‌ خلوتي نداشته اند، قول‌ زوج‌ مبني‌ بر عدم‌ مواقعه‌ به‌ ضميمه‌ سوگند وي‌ پذيرفته‌ است‌ اما اگر ثابت‌ شود زوجين‌ با هم خلوتي‌ داشته اند و امكان‌ مواقعه‌ بين‌ آن‌ دو بوده‌ است ، قول‌ زوجه‌ مبني‌ بر وقوع‌ مواقعه‌ پذيرفته‌ است‌ و زوج (مدعي‌ عدم‌ مواقعه ) بايد دليل‌ بياورد. زيرا شاهد حال‌ و ظاهر امر ادعاي‌ مواقعه‌ را تأييد مي كند.2
به‌ هر حال ، اين‌ مورد از موارد تعارض‌ اصل‌ با ظاهر است . اصل‌ بر عدم‌ دخول‌ و عدم‌ وقوع‌ نزديكي‌ است‌ وشاهد حال‌ و ظاهر اين‌ است‌ كه‌ با خلوت‌ و عدم‌ مانع ، مواقعه‌ و نزديكي‌ صورت‌ گرفته‌ است . اكثريت‌ فقها درعمل‌ به‌ اصل ، ديدگاه‌ اول‌ را پذيرفته اند و عده‌ كمي‌ از فقها در عمل‌ به‌ ظاهر ديدگاه‌ دوم‌ را ترجيح‌ داده اند.
ب . با تقديم‌ قول‌ زوج‌ و سوگند وي‌ بر عدم‌ مواقعه ، آثاري‌ بر آن‌ مترتب‌ است‌ كه‌ عبارتند از:3
1 ـ بائن‌ بودن‌ طلاق‌ (به‌ علت‌ وقوع‌ طلاق‌ قبل‌ از نزديكي ).
2 ـ زوجه‌ عده‌ ندارد (البته‌ اين‌ حكم‌ ظاهري‌ قضيه‌ است‌ از لحاظ حقوقي ; وگرنه‌ از جهت‌ احتياط شرعي اگر زوجه‌ بينها و بين‌ الله‌ مي داند مواقعه‌ صورت‌ گرفته‌ بايد عده‌ نگهدارد).
3 ـ با توجه‌ به‌ بائن‌ بودن‌ طلاق ، پس‌ از طلاق‌ نفقه اي‌ به‌ زن‌ تعلق‌ نمي گيرد.
4 ـ تنصيف‌ مهر و عدم‌ استحقاق‌ زوجه‌ نسبت‌ به‌ نصف‌ ديگر مهريه .
اما در مورد اين‌ كه‌ آيا «اثبات‌ عدم‌ مواقعه »، نشوز زوجه‌ را اثبات‌ مي كند يا نه ، بايد گفت :
اولا، بين‌ عدم‌ مواقعه‌ و نشوز ملازمه اي‌ نيست ; زيرا چه‌ بسا با وجود تمكين ، مواقعه اي‌ صورت‌ نگيرد.
ثانيا، ديدگاه‌ رايج‌ فقهاي‌ عظام‌ بر اين‌ است‌ كه‌ در دوران‌ زوجيت‌ اصل‌ بر تمكين‌ است‌ و مدعي‌ نشوز(يعني‌ زوج ) بايد نشوز زوجه‌ را اثبات‌ نمايد و بر ادعاي‌ خود دليل‌ و بينه‌ بياورد; بنابراين ، با سوگند زوج ، نشوززوجه‌ ثابت‌ نمي شود و نفقه‌ دوران‌ زوجيت‌ به‌ عهده‌ زوج‌ است‌ و اگر زوجه‌ از بابت‌ نفقه‌ ايام‌ گذشته‌ طلبي‌ دارد،بايد پرداخت‌ شود.4

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image