به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

اخراج کارکنان پايور و پيماني به علت فرار از خدمت بيش از شش ماه يک تصميم اداري است و از لحاظ قضايي به منزله قطع استمرار فرار تلقي نمي شود

 

اخراج کارکنان پايور و پيماني به علت فرار از خدمت بيش از شش ماه يک تصميم اداري است و از لحاظ قضايي به منزله قطع استمرار فرار تلقي نمي شود

مرجع و تاريخ استعلام: معاونت نيروي انساني ناجا - 50/02/701/12/51/21- 23 خرداد 1385
شماره و تاريخ نظريه: 35101/85/34/7- 16 مرداد 1385

 

 

 

پرسش:
يکي از کارکنان ناجا به دليل فرار از خدمت بيش از شش ماه، در اجراي ماده 90 قانون استخدام ناجا (قانون سابق) اخراج مي‌شود. سپس پرونده‌اي با اين موضوع تشکيل و براي رسيدگي به مرجع قضايي ارسال مي‌شود. مرجع مذکور فرار قبل از اخراج را به چند مرحله تقسيم کرده و به لحاظ ارائه مدرک پزشکي نسبت به آن قرار منع پيگرد صادر مي‌کند. درخصوص ايام فرار نيز پس از اخراج به لحاظ زنداني بودن متهم قرار منع تعقيب صادر مي‌شود. همچنين در مورد مدتي که متهم در زندان بوده، مجدداً توسط يکي ديگر از شعب دادسرا قرار منع پيگرد صادر مي‌شود. حال با توجه به آثار خدمتي مترتب بر قرارهاي صادر شده، پرسش‌هاي زير مطرح است:الف) با توجه به اين‌که فرار از خدمت از جمله جرايم خاص نظامي است که حدوث آن منوط به وجود رابطه استخدامي مرتکب با يکي از نيروهاي مسلح مي‌باشد، آيا پس از صدور حکم اخراج از خدمت (توسط يگان) يا قطع رابطه استخدامي به هر طريق ديگري، ارتکاب جرم فرار از خدمت متصور است؟ب) با توجه به آثار خدمتي احکام صادر شده ازمراجع قضايي، آيا صدور قرار منع تعقيب درخصوص فرار از خدمت پس از قطع رابطه استخدامي، واجد همان آثاري است که براي قرار منع تعقيب درخصوص فرار از خدمت با وجود رابطه استخدامي متصور است؟

 


نظريه گروه:
برابر ماده 77 قانون مجازات جرايم نيروهاي مسلح، فرار از خدمت جرم مستمر است و اخراج کارکنان پايور و پيماني به علت فرار از خدمت بيش از شش ماه (از زمان آغاز فرار) که به موجب مقررات تبصره يک ماده 112 قانون استخدام ناجا صورت مي‌گيرد، يک تصميم اداري است و از لحاظ قضايي به منزله قطع استمرار فرار تلقي نمي‌شود و قطعيت آن منوط به صدور حکم قطعي دادگاه مي‌باشد. چنانچه رأي دادگاه منجر به اخراج نشود، وضعيت خدمتي متهم نسبت به آن مدت از ايام فرار از خدمت که درخصوص آن قرار منع پيگرد يا حکم برائت صادر شده است، برابر بند (الف) ماده قانوني مزبور تعيين خواهد شد.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image