به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

ارث زوج از مهرية زوجه

 

ارث زوج از مهرية زوجه

متن سئوال

 

در صورتي‌ كه‌ مهريه‌ زن‌ بر ذمه‌ شوهرش‌ باشد و زن‌ فوت‌ كند و ورثه اش‌ همسر (زوج ) و فرزند يافرزندان‌ و پدر و مادر زن‌ باشند آيا همسر زوجه‌ از مهريه‌ ارث‌ مي برد يا خير؟

 

 

 

متن پاسخ

 

کار تحقيقي از : عزيزالله رزاقي
-----------------------------
براي‌ ثبوت‌ ارث‌ براي‌ زوج‌ از اموال‌ زوجه ، لازم‌ است‌ شرايط خاصي‌ فراهم‌ باشد و موانع‌ قانوني‌ و شرعي نيز موجود نباشد; از جمله‌ شرايط عبارتند از:
ــ زوجيت‌ با عقد دائم‌ باشد نه‌ منقطع ، كه‌ در عقد منقطع‌ به‌ حكم‌ ماده‌ 940 قانون‌ مدني‌ مسأله‌ توارث منتفي‌ است . در تحرير الوسيله‌ آمده‌ است : «يشترط في‌ التوارث‌ بالزوجيه‌ ان‌ يكون‌ العقد دائما فلا توارث‌ في الانقطاع ... .»1
ــ وجود مال‌ براي‌ زوجه ، در ماده‌ 946 قانون‌ مدني‌ آمده‌ است : «زوج‌ از تمام‌ اموال‌ زوجه‌ ارث‌ مي برد...» و«اموال » در اين‌ ماده‌ شامل‌ مطالبات‌ زوج‌ نيز مي باشد چون‌ اين‌ ماده‌ در مقام‌ بيان‌ تمام‌ اموري‌ است‌ كه‌ زوجين‌ ازيكديگر ارث‌ مي برند و موارد ارث‌ زوجه‌ از زوج‌ را در دو مورد آورده‌ است‌ و در مورد ارث‌ زوج‌ از زوجه محدوديتي‌ نياورده‌ است‌ و روشن‌ است‌ مطالبات‌ هر شخصي‌ از اموال‌ او به‌ حساب‌ مي آيد و حتي‌ از ديه اي‌ كه به‌ مورث‌ تعلق‌ گرفته‌ است‌ و از حق‌ خيار در معاملات‌ (م . 445 ق .م ) نيز ارث‌ مي برد.
علاوه‌ بر اين ، موانع‌ ارث‌ نيز در اين‌ جا موجود نيست‌ مانند لعان‌ (م . 812 ق .م ) و كفر زوج‌ (م . 881 ق .م ) وقتل‌ مورث‌ توسط وارث‌ (م . 880 ق .م ) و چنانچه‌ مهر بودن‌ دين‌ از موانع‌ ارث‌ آن‌ براي‌ زوج‌ تلقي‌ مي گشت‌ به طور حتم‌ در فقه‌ و قانون‌ گفته‌ مي شد. چون‌ هم‌ در فقه‌ و هم‌ در قانون‌ مدني‌ در مقام‌ بيان‌ و احصاي‌ موانع‌ ارث بوده اند و اين‌ مورد را از موانع‌ به‌ حساب‌ نياورده اند.
اما اين‌ مسأله‌ كه‌ زوج‌ خود منشأ ايجاد مهر براي‌ زوجه‌ شده‌ است‌ و همچنين‌ خود، مديون‌ او به‌ شمارمي آيد نمي تواند مانع‌ از ارث‌ زوج‌ از مهريه‌ باشد; زيرا مهر اگر در ذمه‌ باشد مانند تمام‌ ديون‌ ديگر است‌ و ويژگي خاصي‌ از اين‌ جهت‌ ندارد و همچنان‌ كه‌ اگر يكي‌ از ورثه‌ به‌ مورث‌ خود مديون‌ باشد به‌ ميزان‌ سهم‌ الارثش‌ از آن دين‌ ارث‌ مي برد و در همان‌ ميزان‌ تهاتر حاصل‌ مي شود

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image