اعطاي نيابت قضايي توسط مديران دفاتر بازرسي

 

اعطاي نيابت قضايي توسط مديران دفاتر بازرسي

س: مديركل محترم دفتر بازرسي استان .... طي شرحي به رياست محترم دادگاههاي عمومي .... اعلام نموده است:

 

«با تلقي اين برگ بعنوان نيابت قضايي شخصاً و يا با ارجاع آن به احد از همكاران قضايي ترتيبي اتخاذ گردد كه آقاي ... به نشاني: ..... بعنوان شاكي دعوت و پس از حضور وي بشرح ذيل تحقيق شود.»

 

خواهشمند است با توجه به اينكه نيابت اعطايي داراي دو وصف اداري و قضايي است و رسيدگي به امور قضايي صرفاً در صلاحيت محاكم قضايي است و مديركل محترم دفتر بازرسي تصدي قضايي به معناي خاص ندارد و اينكه با انجام بررسي راجع به شكايات مربوط به طرز رفتار اداري نيز با توجه به ماده 3(1) قانون راجع به مقررات اداري و استخدامي سازمان بازرسي كل كشور مي­توان اعطاي نمايندگي يا مأموريت نمود كه در اين خصوص نيز مشروط به قبول فرد مخاطب است. آيا مدير كل دفاتر بازرس مجاز به اعطاي نيابت قضايي در راستاي امور محوله هستند؟

 

نظريه كميسيون حقوقي                                   شماره و تاريخ نظريه 27/7/77 – 684 / 77 / ق

 

در رابطه با انجام بررسي راجع به شكايات مربوط به طرز رفتار اداري كاركنان با ارباب رجوع با توجه به ماده 3 قانون راجع به مقررات اداري و استخدامي سازمان بازرسي كل كشور مي­توان اعطاي نمايندگي يا مأموريت نمود كه بنظر مي­رسد منوط و مشروط به قبول مخاطب است.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image