به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

اعمال قسامه در جناياتي از قبيل تغيير رنگ پوست يا شكستگي استخوان

 

اعمال قسامه در جناياتي از قبيل تغيير رنگ پوست يا شكستگي استخوان

متن سئوال

 

با عنايت‌ به‌ ماده‌ 254 قانون‌ مجازات‌ اسلامي‌ قانونگذار قسامه‌ را در جناياتي‌ كه‌ موجب‌ وقوع جراحات‌ شوند فرض‌ نموده‌ اما جناياتي‌ كه‌ موجب‌ وقوع‌ ضرب‌ مثل‌ تغيير رنگ‌ پوست‌ (سياه ، كبود وسرخ ) شدن‌ يا شكستگي‌ استخوان‌ شوند قانون‌ مسكوت‌ است ، آيا از لحاظ فقهي‌ مقررات‌ ماده‌ فوق الذكر قابل‌ تسري‌ به‌ ضربات‌ نيز مي باشد يا خير؟

 

 

 

متن پاسخ

 

کار تحقيقي از : سيد عطاءالله معنوي
-----------------------------
با توجه‌ به‌ فتاوي‌ فقها قسامه‌ اختصاص‌ به‌ جناياتي‌ كه‌ موجب‌ جراحات‌ شوند ندارد و جناياتي‌ را كه موجب‌ صدماتي‌ مانند تغيير پوست‌ يا شكستگي‌ استخوان‌ گردند شامل‌ مي شود. حضرت‌ آيت‌ الله‌ گلپايگاني در پاسخ‌ به‌ اين‌ سؤال‌ كه‌ آيا لوث‌ و قسامه‌ تنها در قتل‌ و نقص‌ عضو است‌ يا در جراحات‌ و لطمات‌ و ضرر به منافع‌ هم‌ مي آيد؟ فرموده اند: «ظاهرا در مورد جراحات‌ و لطمات‌ و ضربه‌ به‌ منافع‌ نيز جاري‌ است »1 همچنين در پاسخ‌ به‌ اين‌ سؤال‌ كه‌ آيا در جزئيات‌ دعواي‌ قتل‌ و جرح‌ و امثال‌ آن‌ از لطمات‌ و كسر و صدمه‌ بر منافع‌ درصورتي‌ كه‌ اصل‌ جنايت‌ ثابت‌ باشد لوث‌ و قسامه‌ جاري‌ است‌ يا نه ؟ فرموده اند: «بلي‌ حكم‌ لوث‌ و قسامه‌ دراسباب‌ موجب‌ ضمان‌ در اعضا و منافع‌ نيز جاري‌ است .»2
آيت‌ الله‌ مكارم‌ شيرازي‌ در پاسخ‌ به‌ اين‌ سؤال‌ كه‌ آيا قسامه‌ و لوث‌ را در غير جراحات‌ قتل‌ و قطع‌ اعضاءمثل‌ ايراد ضرب‌ غير جرحي‌ (كبودي ، سرخي ، سياه‌ شدگي ) نيز مي توان‌ اجراء نمود؟ گفته اند: «در موارد بالا نيزجاري‌ مي شود.»3 همچنين‌ در پاسخ‌ به‌ اين‌ سؤال‌ كه‌ آيا شكستگي هاي‌ استخوان‌ نيز جراحت‌ است‌ كه‌ با قسامه قابل‌ اثبات‌ باشد؟ فرموده اند: «شكستگي هاي‌ استخوان‌ هم‌ مانند ساير جروح‌ است‌ و با قسامه‌ ثابت‌ مي شود.»4

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image