به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

اگر دادسرايي با صدور کيفرخواست از دادگاه عمومي جزايي حوزه قضايي مربوط تقاضاي مجازات متهم را بنمايد؛ اما دادگاه مربوط خود را صالح به رسيدگي نداند

نشست قضايي دادگستري نطنز

پرسش:
اگر دادسرايي با صدور کيفرخواست از دادگاه عمومي جزايي حوزه قضايي مربوط تقاضاي مجازات متهم را بنمايد؛ اما دادگاه مربوط خود را صالح به رسيدگي نداند و پرونده را با صدور قرار عدم صلاحيت به دادگاه عمومي جزايي حوزه قضايي صالح ارسال کند،آيا دادگاه صالح، مي‌تواند پرونده را به دادسراي حوزه قضايي اخير ارسال کند و صدور کيفرخواست را به دليل اين‌که دادسرا در معيت دادگاه‌هاي جزايي و انقلاب همان حوزه انجام وظيفه مي‌کند، تقاضا نمايد؟

 

پاسخ:
الف)نظر اکثريت
‌با توجه به اين‌که دادسرا در معيت دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب همان حوزه قضايي فعاليت مي‌کند؛ اما استفاده از اين امر در رابطه با موارد مشابه مطرح شده صحيح نيست. به عبارت ديگر، در اين معنا نمي‌گنجد؛ زيرا در اين صورت دادسراي حوزه اخير ممکن است خود را صالح به رسيدگي به اصل موضوع نداند يا استدلال کند که صدور کيفرخواست منوط به موافقت وي با قرار مجرميت است و در جايي که خودش قرار مجرميت صادر نکرده، مجاز به صدور کيفرخواست نيست و زماني‌که تحقيقات مقدماتي را خود معمول نداشته و دلايل را بررسي نکرده، نمي‌تواند قرار مجرميت صادر کند يا اصلاً تحقيقات معموله را کافي نداند و در ادامه تحقيقات عقيده به منع تعقيب داشته باشد، توالي غيرقابل پاسخي است که در اثر استدلال مذکور به دنبال مي‌آيد؛ اما اگر قائل شويم دادگاه صالح اخير بايد به همان پرونده در محدوده و چارچوب کيفرخواست دادسراي صادرکننده کيفرخواست رسيدگي کند و دادستان حوزه قضايي دادگاه صالح اخير بايد از اين کيفرخواست مانند کيفرخواستي که خود صادر مي‌کند، دفاع کند، با اشکالات گذشته مواجه نخواهيم بود؛ چون بر فرض طرح چنين ايراداتي در جلسه دادگاه از طرف دادستان يا نماينده او، اين دادگاه است که اتخاذ تصميم مي‌کند.
ب)نظر اقليت:
چون دادگاه و دادسراي عمومي و انقلاب يک حوزه قضايي در معيت همديگر انجام وظيفه مي‌نمايند، از اين رو بايد دادسرا طبق دستور دادگاه کيفرخواست صادر و به دادگاه ارسال کند و دادگاه با اين کيفرخواست مبادرت به رسيدگي نمايد.

 


نظريه گروه:
ورود دادگاه به رسيدگي جرم با توجه به قانون آيين دادرسي کيفري پس از صدور کيفرخواست که متعاقب تحقيقات مقدماتي و تشخيص دادسرا اصدار يافته ، ميسر است؛ چون قلمرو حوزه قضايي دادسرا همان قلمرو حوزه قضايي دادگاه محل وقوع جرم مي‌باشد. انجام تحقيقات مقدماتي و صدور کيفرخواست از حوزه قضايي ديگري با توجه به مفاد ماده 52 قانون آيين دادسي کيفري، بلااشکال است. دادگاه محل وقوع جرم صلاحيت رسيدگي به جرم و کيفرخواست را دارد و نيازي به صدور کيفرخواست مجدد از سوي دادسراي محل وقوع جرم نخواهد بود. بديهي است، چنانچه دادگاه نياز به تکميل تحقيقات مقدماتي داشته باشد، دادسراي محل برابر موازين قانون آيين دادرسي کيفري اقدام خواهد نمود.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image