آيا با توجه به قانون اصلاح قانون تشکيل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب دادستان مي‌تواند نسبت به احکام کيفري تقاضاي تجديدنظر کند و اگر اين حق را دارد در چه مهلتي؟

نظريه شماره2942/7 ـ 19/4/1382

پرسش:
آيا با توجه به قانون اصلاح قانون تشکيل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب دادستان مي‌تواند نسبت به احکام کيفري تقاضاي تجديدنظر کند و اگر اين حق را دارد در چه مهلتي؟

 

نظريه اداره کل حقوقي و تدوين قوانين قوه قضاييه
بند (ج) ماده 14 قانون اصلاح قانون تشکيل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب مصوب سال 1381 در مورد دادگاه‌هاي عمومي و جزائي و تبصره 2 ماده 20 همان قانون مربوط به حضور دادستان يا معاون او يا يکي از دادياران در صورت تعيين دادستان در دادگاه کيفري استان مي‌باشد و با عنايت به اينکه دادستان يا نماينده وي در جريان دادرسي دادگاه‌هاي عمومي جزايي و دادگاه کيفري استان دخالت دارند و پرونده پس از صدور حکم بايد به امضاي دادستان يا داديار مأمور در آن دادگاه برسد. بنابراين امضاي حکم توسط دادستان يا داديار مأمور در دادگاه ابلاغ حکم است و چنانچه دادستان صدور حکم را برخلاف نصّ قانون تشخيص دهد ظرف مهلت مقرر طبق ماده 18 قانون مذکور مي‌تواند نسبت به رأي صادره تجديدنظرخواهي نمايد.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image