به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

آيا پذيرفتن دعواي اعسار و صدور حکم به اعـسـار زوج از پرداخت حقوق مالي زوجه همزمان با صدور گواهي عدم امکان سازش وجهه قانوني دارد؟

 

نشست قضايي دادگستري ايلام

پرسش:
آيا پذيرفتن دعواي اعسار و صدور حکم به اعـسـار زوج از پرداخت حقوق مالي زوجه همزمان با صدور گواهي عدم امکان سازش وجهه قانوني دارد؟

 

پاسخ:
الف) نظر اکثريت
در فـرض پـرسش، مهريه محکوم‌‌به تلقي مـي‌شود و صدور حکم به اعسار از پرداخت محکوم‌‌به مستلزم صدور رأي قطعي بر محکوميت زوج به پرداخت مهر است. ازاين‌رو امکان پذيرش اعسار يا تقسيط مهر در متن گواهي عدم امکان سازش وجود ندارد.
ب) نظر اقليت
ديدگاه نخست: صدور حکم به اثبات اعسار مستلزم احراز اشتغال ذمه مديون است. بنابراين صدور حکم نخستين بر محکوميت مديون کفايت مي‌کند و قبل از قطعي شدن گواهي عدم امکان سازش، امکان رسيدگي به دعواي اعسار وجود دارد؛ اما همزمان با صدور حکم گواهي عدم امکان سازش، دعواي اعسار از مهر قابل استماع نيست.
ديدگاه دوم: مطابق ماده 277 قانون مدني دادگاه مي‌تواند ضمن رسيدگي به دعواي مطالبه طلب، دستور تقسيط دين را صادر کند و مهر چيزي جز دين نيست. مستفاد از ماده 24 قانون آيين دادرسي مدني جديد و ماده 39 قانون آيين دادرسي مدني سابق دعواي اعسار از خواسته نيز به همراه دعواي اصلي قابل رسيدگي است. ازاين‌رو امکان صدور حکم اعسار يا تقسيط مهر ضمن صدور گواهي عدم امکان سازش وجود دارد.

 


نظريه گروه
مطالبه مهريه يا حقوق مادي ديگر از طرف زوجه منحصر به زمان جدايي و درخواست عدم امکان سازش نيست؛ بلکه به محض وقوع عقد نکاح، زوجه مالک صداق شده و مي‌تواند در آن به هر شکلي که بخواهد تصرف کند. بنابراين ممکن است پس از وقوع عقد نکاح، زوجه اقدام به صدور اجراييه براي دريافت مهريه خود کند و در صورت عدم پرداخت مهر به موجب درخواست زوجه، زوج تا زمان پرداخت مهريه براساس تصميم دادگاه در زندان باقي مي‌ماند. در هر صورت خواه ضمن صدور گواهي عدم امکان سازش و خواه مطالبه مهريه از سوي زوجه، زوج بايد مهر را پرداخت کند؛ اما اگر وي توانايي پرداخت مهريه را نداشته باشد، مي‌تواند ادعاي اعسار خود را مطرح نمايد. در اين صورت دادگاه با رسيدگي‌هاي لازم در صورت احراز ادعاي زوج حکم به اعسار وي يا تقسيط مهر مي‌دهد.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image