به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

آيا در قراردادي که براي انصراف از انجام معامله وجه التزام تعيين شده باشد پرداخت آن به طرف موجب بي‌‌اعتباري عقدبيع نيز مي‌شود يا خير؟

نظريه شماره8874/7 ـ 7/10/1381

پرسش:
در بسياري از قراردادها خصوصاً عقد بيع، براي کسي که پشيمان شده مبلغي تعيين مي‌شود که بايد به طرف مقابل بپردازد. آيا در قراردادي که براي انصراف از انجام معامله وجه التزام تعيين شده باشد پرداخت آن به طرف موجب بي‌‌اعتباري عقدبيع نيز مي‌شود يا خير؟

 

نظريه اداره کل حقوقي و تدوين قوانين قوه قضاييه
قرار دادن وجه التزام براي عدم انجام تعهد در قرارداد هميشه به منزله بدل از انجام تعهد اصلي نيست؛ بلکه بايد به مجموعه قرارداد طرفين و عباراتي که به کار برده‌اند توجه نمود تا قصد واقعي طرفين احراز شود. به عبارت ديگر، در صورتي که از مندرجات قرارداد استنباط شود که طرفين حق انصراف از انجام معامله را قبل از تنظيم سند رسمي، در ازاء پرداخت مبلغي به عنوان وجه التزام براي خود محفوظ داشته‌اند، طرف مقابل فقط حق مطالبه وجه‌التزام را خواهد داشت. اما اگر مندرجات قرارداد به نحوي ديگري باشد مانند آنچه در صدر استعلام آمده و در آن تصريح شده: «... در صورت تخلف هر کدام از طرفين قرارداد طرف ديگر علاوه بر خسارات وارده مي‌تواند الزام مستنکف را مبني بر حضور در دفترخانه و تنظيم سند رسمي نقل و انتقال مورد معامله از مقامات قضائي خواستار شود....» طرف مقابل حق خواهد داشت که در صورت اثبات تخلف از متخلف هم وجه التزام مطالبه کند و هم‌الزام او را به‌انجام معامله درخواست نمايد.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image