آيا در مورد آراي غيابي صادره صرف ارائه رضايت شاکي از طرف محکوم‌عليه کافي براي فسخ دادنامه و صدور قرار منع تعقيب هست يا خير

 

نظريه شماره 8553/7 ـ20 دي 1382

پرسش:
اولاً آيا در مورد آراي غيابي صادره صرف ارائه رضايت شاکي از طرف محکوم‌عليه کافي براي فسخ دادنامه و صدور قرار منع تعقيب هست يا خير؟ ثانياً، چنانچه رأي مربوط به صدور چک بلامحل باشد تکليف چيست؟

 

نظريه اداره کل حقوقي و تدوين قوانين قوه قضاييه
در مورد احکام غيابي بدون اعتراض و درخواست واخواهي محکوم‌عليه و صرفاً با رضايت شاکي نمي‌توان حکم غيابي را فسخ و قرار موقوفي تعقيب صادر نمود و چنانچه محکوميت غيابي در ارتباط با صدور چک بلامحل باشد براي صدور قرار موقوفي تعقيب علاوه بر ارائه لاشه چک و يا رضايت شاکي، اعتراض و درخواست واخواهي محکوم‌عليه ضروري است و در صورت قطعيت حکم غيابي مطابق قسمت اخير ماده 12 قانون اصلاحي چک ارائه لاشه چک و يا رضايت شاکي موجب ساقط‌شدن حبس و دوسوم جزاي نقدي بوده و اجراي چنين احکامي در جايي که دادسرا تشکيل نشده است، با دادگاه بدوي صادرکننده رأي مي‌باشد. به همين دليل صدور قرار موقوفي اجراي حکم نيز در صلاحيت دادگاه مزبور خواهد بود.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image