آيا ذکر اين ماده در اساسنامه شرکت که تعيين مديرعامل و رئيس هيئت‌مديره از اختيارات مجمع عمومي خارج و در اختيار رئيس مجمع عمومي باشد منطبق با قانون تجارت است يا خير؟

نظريه شماره392/7 ـ 25 فروردين 1376

پرسش:
آيا ذکر اين ماده در اساسنامه شرکت که تعيين مديرعامل و رئيس هيئت‌مديره از اختيارات مجمع عمومي خارج و در اختيار رئيس مجمع عمومي باشد منطبق با قانون تجارت است يا خير؟

 

نظريه اداره کل حقوقي و تدوين قوانين قوه قضاييه
تعيين هـيأت‌مديره از صلاحيت‌هاي مجمع عمومي عادي است و مطابق مواد 119 و124 قانون تجارت مصوب سال 1347 هيأت‌مديره در اولين جلسه خود از بين اعضاي هيأت، رئيس، نايب‌رئيس و مديرعامل را بايد انتخاب کند، قسمت اخير ماده 119 اين قانون صراحت دارد که هر ترتيبي خلاف اين ماده در اساسنامه مقرر شود کان‌لم‌يکن است.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image