به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

آيا معافيت راشـي در ايـن صورت شامل حبس است يا مجازات شلاق را نيز دربرمي‌گيرد؟

 

نشست قضايي دادگستري سمنان

پرسش:
با عنايت به تبصره ماده 592 قانون مجازات اسلامي که از يک سو راشي را در صورت اضطرار از مجازات حبس معاف نموده و از سوي ديگر مجازات در نظر گرفته شده در اين ماده حبس يا شلاق به نحو اختيار است، آيا معافيت راشـي در ايـن صورت شامل حبس است يا مجازات شلاق را نيز دربرمي‌گيرد؟

 

پاسخ:
الف) نظر اکثريت
در فرض پرسش، قانون راشي را با صراحت فقط از حبس معاف نموده و نمي‌توان شلاق را مشمول اين معافيت دانست و اين مورد مي‌تواند از موارد مخففه باشد.
ب) نظر اقليت
راشي را بايد از هر دو مجازات حبس و شلاق معاف دانست؛ زيرا علت معافيت اضطرار است و قانون نظر به معافيت راشي از مجازات داشته؛ نه حبس تنها. اين موضوع به احتياط هم نزديک‌تر است.

 


نظريه گروه
دادگاه به اتهام راشي و مرتشي به صورت توأمان رسيدگي مي‌کند و در اثناي رسيدگي چنانچه راشي را مضطر تشخيص دهد، او را از مجازات حبس معاف مي‌نمايد. معاف نمودن راشي از مجازات حبس نشان‌دهنده اين است که دادگاه براي مجازات راشي، مجازات حبس را در نظر گرفته و به علت احراز اضطرار، او را از تحمل حبس معاف کرده است. اين معافيت دليل بر آن نيست که متهم را به مجازات شلاق محکوم کـنـد؛ زيرا دادگاه در زمان صدور حکم تنها مي‌تواند يکي از دو مجازات حبس يا شلاق را انتخاب کند. چنانچه دادگاه مجازات شلاق را انتخاب کند، از آنجا که قانون‌گذار به موجب تبصره ماده 592 فقط معافيت از حبس را در نظر گرفته، نمي‌توان راشي را از تحمل حبس معاف کرد.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image