به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

آيا مفاد بند « ب » از جزء 4 ماده 23 آيين‌نامه لايحه قانوني اصلاح لايحه قانوني واگذاري و احياي اراضي در حكومت

 

آيا مفاد بند « ب » از جزء 4 ماده 23 آيين‌نامه لايحه قانوني اصلاح لايحه قانوني واگذاري و احياي اراضي در حكومت

موضوع استعلام:‌

 

1- آيا مفاد بند « ب » از جزء 4 ماده 23 آيين‌نامه لايحه قانوني اصلاح لايحه قانوني واگذاري و احياي اراضي در حكومت جمهوري اسلامي ايران به مفهوم ممنوعيت واگذاري اراضي ملي و دولتي به كارمندان دولت قبل از تحقق شرط انتزاع و ترك اشتغال يا بازخريد از خدمت و يا بازنشستگي مي‌باشد؟

 

2- آيا اصولاً واگذاري اراضي ملي و دولتي به كارمندان دولت مشمول ممنوعيت نبوده بلكه صرفاً بهره مندي از اولويت(در صورت انتزاع و ترك اشتغال يا ...) يا نداشتن اولويت(در صورت اشتغال به مشاغل دولتي) مد نظر مقنن بوده است ؟

 

3- نظر به اينكه اراضي ملي و دولتي جهت اجراي طرح بدواً در قالب عقد اجاره به متقاضي ( اشخاص اعم از كارمند دولت و غيره) واگذار مي شود مشمول قانون منع مداخله نبوده، سپس در صورت اجراء و به بهره برداري رسيدن طرح با استناد به(حسب مورد) مادتين 75 و 84 قانون وصول برخي از درآمدهاي دولت مبادرت به واگذاري قطعي و انتقال مالكيت عرصه مورد اجاره به مجري طرح مي گردد. در اين صورت فروش اراضي ملي و دولتي به كارمند دولت(مجري طرح) آيا از مصاديق معامله با دولت محسوب ومنطبق با قانون منع مداخله ... خواهد بود ؟ لطفاً در صورتي كه پاسخ مثبت باشد، در خصوص نحوه انتقال مالكيت اراضي به كارمند دولت(‌مجري طرح) نيز اظهار نظر فرماييد .

 

نظريه مورخه 15/12/86 كميسيون حقوقي

 

اولاً – اجاره اراضي ملي و دولتي به كاركنان دولت مطابق ماده 6 لايحه قانوني اصلاح لايحه قانوني واگذاري و احياي اراضي در حكومت جمهوري اسلامي ايران مصوب 26/1/1359 شوراي انقلاب و ماده 23 آيين نامه اجرايي لايحه قانوني مذكور(كه ناظر بر تعيين اولويت در واگذاري زمين جهت كشاورزي براي كارمنداني است كه بواسطه ترك اشتغال و يا بازخريد از خدمت و يا بازنشستگي از خدمت دولتي خارج شده اند)، ممنوع مي باشد .

 

ثانياً‌- چنانچه اجاره اراضي ملي و دولتي به كاركنان دولت مستلزم رعايت مقررات مناقصه و مزايده باشد، آن اجاره مشمول قانون منع مداخله وزراء و نمايندگان مجلسين و كارمندان دولت در معاملات دولتي و كشوري مصوب 22/10/1337 مي باشد، در غير اينصورت از شمول قانون منع مداخله ... خارج است.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image