به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

بازرسي از شركت¬هايي كه بخشي از سهام يا سرمايه آنها متعلق به دولت است

 

بازرسي از شركت­هايي كه بخشي از سهام يا سرمايه آنها متعلق به دولت است

س:  در خصوص بازرسي از شركت سيمرغ وابسته به بانك كشاورزي مكاتبه­اي به شماره ...... توسط معاون امور اقتصادي سازمان بازرسي به عنوان معاون امور بانكي و بيمه وزارت امور اقتصادي و دارايي منضم به نامه موضوع شماره     مديرعامل بانك كشاورزي كه به گردش كار در آن شركت پرداخته، صادر شده و با انعكاس رونوشت آن به اين كميسيون درخواست اعلام نظر حقوقي نسبت به نحوه بازرسي از اين قبيل شركت شده، در نتيجه كميسيون با لحاظ كليه مطالب مندرج در مكاتبات فوق به اعلام نظر مي­پردازد.

 

نظريه كميسيون حقوقي                                   شماره و تاريخ نظريه 4/12/76 – 654 / 76 / ق

 

درخصوص موضوع با توجه به بازرسي­هاي انجام شده از شركت سيمرغ، گرچه استدلال معاونت امور اقتصادي و زيربنايي سازمان در نامه صدرالذكر در مقام موضوع كفايت مي­نمايد.(1) معذالك تأكيداً بهجايگاه قانوني نظارت و بازرسي، به استناد قسمت آخر بند الف ماده 2 قانون تشكيل سازمان بازرسي كل كشور چون بخشي از سهام شركت مذكور متعلق به دولت بوده و اينكه تشخيص نوع بازرسي و دفعات آن نيز به عهده سازمان مي­باشد، لذا حق ورود اين سازمان در مواردي كه در ماده فوق‌الذكر مصرح است براي نظارت و بازرسي محفوظ است.

 

البته از متن نامه مديرعامل بانك كشاورزي خلاف اين نظريه مستفاد نمي­گردد، بلكه مطالب ايشان در مقام بيان نحوه اداره، مشكلات و روش­هاي برخورد با آن، نحوه اعمال مديريت و توجيه اقدامات مي­باشد.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image