به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

بالغ‌ شدن‌ صغير در زمان‌ دادرسي‌ و پرداخت‌ ديه‌ توسط عاقله

 

بالغ‌ شدن‌ صغير در زمان‌ دادرسي‌ و پرداخت‌ ديه‌ توسط عاقله

متن سئوال

 

جنايت‌ صغير كه‌ در زمان‌ دادرسي‌ و صدور رأي‌ نامبرده‌ بالغ‌ و رشيد شده‌ است‌ ديه‌ متعلقه همچنان‌ به‌ عهده‌ عاقله‌ است‌ يا خود جاني ؟

 

 

 

متن پاسخ
از آنجا كه‌ افعال‌ عمدي‌ صبي ، به‌ نص‌ روايات‌ اهل‌ البيت‌ (ع ) به‌ عنوان‌ خطا تلقي‌ مي گردد و ضمان‌ آن‌ برعهده‌ عاقله‌ مستقر مي شود، لذا بعد از استقرار ديه‌ و ضمان‌ بر عهده‌ عاقله ، وي‌ بايد از عهده‌ آن‌ برآيد و ذمه خود را فارغ‌ كند و وجهي‌ براي‌ انتقال‌ ضمان‌ از ذمه‌ عاقله‌ به‌ ذمه‌ جاني‌ صغيري‌ كه‌ كبير شده‌ وجود ندارد و بلوغ وي‌ در زمان‌ صدور رأي‌ به‌ مقام‌ ثبوت‌ و اين‌ كه‌ اين‌ جنايت‌ خطاي‌ محض‌ بوده‌ است ، اثري‌ نمي گذارد و ماهيت آن‌ را از آنچه‌ بوده‌ است ، تغيير نمي دهد.
محمد بن‌ الحسن‌ باسناده‌ عن‌ محمد بن‌ ابي‌ عمير عن‌ حماد بن‌ عثمان‌ عن‌ محمد بن‌ مسلم‌ عن‌ ابي‌ عبدالله (ع ) قال : عمد الصبي‌ و خطاه‌ واحد.1
محمد بن‌ الحسن‌ باسناده‌ عن‌ محمد بن‌ الحسن‌ الصفار عن‌ الحسن‌ بن‌ موسي‌ الخشاب‌ عن‌ غياث‌ بن‌ كلوب عن‌ اسحاق‌ بن‌ عمار عن‌ ابي‌ جعفر (ع ) عن‌ ابيه‌ ان‌ عليا (ع ) كان‌ يقول :
عمد الصبيان‌ خطايحمل‌ علي‌ العاقله .2
استفتايي‌ كه‌ در همين‌ رابطه‌ از مراجع‌ صورت‌ گرفته‌ نيز مؤيد مطلب‌ فوق‌ است :

 

سؤال
در مورد جنايت‌ صغير، كه‌ در زمان‌ دادرسي‌ و صدور رأي‌ بالغ‌ و رشيد شده‌ است ، ديه‌ متعلقه همچنان‌ به‌ عهده‌ عاقله‌ است‌ يا خود جاني ؟3

 

آيت‌ الله‌ العظمي‌ لطف‌ الله‌ صافي‌ گلپايگاني
در فرض‌ سؤال‌ ديه‌ بر عاقله‌ است‌ والله‌ العالم .
آيت‌ الله‌ العظمي‌ محمد فاضل‌ لنكراني
ملاك‌ حين‌ جنايت‌ است . لذا اگر هنگام‌ جنايت‌ صغير يا مجنون‌ بوده‌ است‌ بايد عاقله‌ ديه‌ را بپردازد. و درهنگام‌ صدور رأي‌ بالغ‌ يا عاقل‌ شده‌ باشد.
آيت‌ الله‌ العظمي‌ ناصر مكارم‌ شيرازي
ديه‌ بر عهده‌ عاقله‌ است .
آيت‌ الله‌ العظمي‌ سيد عبدالكريم‌ موسوي‌ اردبيلي
در تعلق‌ ديه‌ به‌ عاقله ، عدم‌ بلوغ‌ جاني‌ در زمان‌ وقوع‌ جنايت‌ ملاك‌ است‌ و بلوغ‌ بعد از آن ، تأثيري‌ در حكم ندارد.
اداه‌ حقوقي‌ طي‌ نظريه‌ شماره‌ 7/2354 مورخ‌ 73/4/12 اعلام‌ داشته‌ است :
با توجه‌ به‌ ماده‌ 221 قانون‌ مجازات‌ اسلامي‌ چون‌ شخص‌ مرتكب ، در زمان‌ ارتكاب‌ جرم ، صغير بوده ، قتل نيز خطا محسوب‌ شده ; بنابراين‌ كبير شدن‌ وي‌ تأثيري‌ در مسؤوليت‌ عاقله‌ مبني‌ بر پرداخت‌ ديه‌ ندارد.4

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image