به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

بي‌احتياطي در رانندگي

 

نشست قضايي دادگستري شيراز

پرسش:
چنانچه بر اثر بي‌احتياطي در رانندگي فردي دچار مصدوميت شود و ميزان ديه آن کمتر از پنج ميليون ريال باشد، با در نظر گرفتن بند يک ماده 3 قانون وصول برخي از درآمدهاي دولت و مصرف آن در موارد معين، پرونده بايد در دادسرا مطرح شود يا شوراي حل اختلاف؟

 


پاسخ:
الف)نظر اکثريت
با توجه به اين‌که ديه از انواع مجازات‌هاست و آيين‌نامه اجرايي ماده 189 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، رسيدگي به جرايمي را که مستلزم پرداخت ديه باشد، در صلاحيت شوراي حل اختلاف قرار نداده است، از اين رو پرونده بايد در دادسرا مطرح و رسيدگي شود.
ب)نظر اقليت
با توجه به صلاحيت عام دادسرا، اگرچه مانعي براي رسيدگي در دادسرا وجود ندارد؛ اما از آنجا که ديه ماهيتاً خسارت مي‌باشد و آيين‌نامه اجرايي ماده 189 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادي،‌اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران رسيدگي به دعاوي مالي کمتر از ده ميليون ريال را در صلاحيت شوراي حل اختلاف قرار داده است و درخصوص جنبه عمومي جرم ارتکابي نيز با توجه به اين‌که ميزان جريمه نقدي وفق بند يک ماده 3 قانون وصول برخي از درآمدهاي دولت و مصرف آن در موارد معين تعيين مي‌گردد، بنابراين، در مواردي که ديه کمتر از مبلغ ده ميليون ريال باشد، پرونده بايد در شوراي حل اختلاف مطرح شود.
نظريه گروه :
ديه نوعي مجازات محسوب مي‌شود و آيين‌نامه اجرايي قانون برنامه سوم توسعه اقتصادي ..... رسيدگي به جرايم مستلزم پرداخت ديه را در صلاحيت شوراي حل اختلاف قرار نداده است. بنابراين، پرونده بايد در دادسرا مطرح شود.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image