به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

تفاوت فسخ نكاح با طلاق و آثار آنها

 

تفاوت فسخ نكاح با طلاق و آثار آنها

 

متن سئوال

 

تفاوت‌ فسخ‌ نكاح‌ و طلاق‌ و آثار هر كدام‌ بيان‌ شود؟

 

 

 

متن پاسخ

 

طبق‌ آنچه‌ در كتاب هاي‌ فقهي‌ و حقوقي‌ بيان‌ شده‌ فسخ‌ و طلاق‌ داراي‌ چند تفاوت‌ هستند كه‌ بيان‌ مي شود:
1 . فسخ‌ نكاح‌ داراي‌ تشريفات‌ طلاق‌ از قبيل‌ صدور اجازه‌ يا حكم‌ طلاق‌ و اجراي‌ صيغه‌ طلاق‌ در حضوردو شاهد عادل‌ نيست‌ و به‌ هر لفظ يا عملي‌ كه‌ دلالت‌ بر آن‌ نمايد واقع‌ مي شود (ماده‌ 1132 ق .م ).
2 . طلاق‌ هنگامي‌ صحيح‌ است‌ كه‌ زن‌ داراي‌ شرايط خاصي‌ باشد. مثلا زن‌ در هنگام‌ طلاق‌ بايد در طهر غيرمواقعه‌ باشد; اما فسخ‌ نكاح‌ داراي‌ اين‌ شرايط نيست .
3 . در طلاق‌ اگر رجعي‌ باشد در ايام‌ عده‌ حق‌ رجوع‌ براي‌ مرد وجود دارد; ولي‌ در فسخ‌ نكاح‌ هيچ‌ گونه حق‌ نيست‌ و انحلال‌ ازدواج‌ به‌ طور كامل‌ است .
4 . هرگاه‌ قبل‌ از نزديكي ، طلاق‌ واقع‌ شود زن‌ مستحق‌ نصف‌ مهر است‌ و اگر پيش‌ از طلاق‌ مهر تعيين‌ نشده باشد زن‌ مستحق‌ «مهر المتعه » است ; اما در فسخ‌ قبل‌ از نزديكي ، زن‌ حق‌ مهر ندارد مگر در صورتي‌ كه‌ موجب فسخ ، عنن‌ باشد كه‌ در اين‌ صورت‌ با وجود فسخ ، زن‌ مستحق‌ نصف‌ مهر مي باشد. (مواد 1092 و 1101 ق .م ).
5 . طلاق‌ اصولا به‌ وسيله‌ شوهر يا به‌ نمايندگي‌ از او واقع‌ مي شود، در حالي‌ كه‌ در فسخ‌ نكاح‌ حسب‌ موردممكن‌ است‌ از جانب‌ شوهر يا زن‌ باشد.
6 . طلاق‌ هرگاه‌ سه‌ مرتبه‌ متوالي‌ واقع‌ شود موجب‌ حرمت‌ است‌ و ازدواج‌ مجدد نياز به‌ محلل‌ دارد; ولي فسخ‌ نكاح‌ هيچ‌ گونه‌ ايجاد حرمت‌ نمي كند.
7 . از لحاظ قانوني ، طلاق‌ بايد در دفتر رسمي‌ به‌ ثبت‌ برسد و عدم‌ ثبت‌ آن‌ جرم‌ است‌ (ماده‌ يك‌ قانون ازدواج ); لكن‌ عدم‌ ثبت‌ فسخ‌ نكاح‌ جرم‌ شناخته‌ نمي شود.
8 . موجبات‌ فسخ‌ و طلاق‌ متفاوت‌ مي باشند.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image