به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

تقصير ولي قهري در ايراد صدمه يا قتل صغير و گذشت وي

 

تقصير ولي قهري در ايراد صدمه يا قتل صغير و گذشت وي

متن سئوال

 

در مواردي‌ كه‌ ولي‌ طفل‌ خود مقصر باشد و در اثر تقصير او صدماتي‌ بر طفل‌ وارد شده‌ باشد، آيادر اينجا گذشت‌ ولي‌ معنا دارد و مي تواند پرونده‌ را مختومه‌ كند؟ يا اين‌ كه‌ طبق‌ ماده‌ 72 قانون‌ آيين دادرسي‌ كيفري‌ بايد عمل‌ شود و ديه‌ بپردازد.

 

 

 

متن پاسخ
هرگاه‌ ولي‌ طفل‌ نسبت‌ به‌ مولي‌ عليه‌ مرتكب‌ جرم‌ گردد، طبق‌ ماده‌ 72 آيين‌ دادرسي‌ دادگاه هاي‌ عمومي‌ وانقلاب‌ (در امور كيفري ) حاكم‌ دادگاه‌ مي تواند براي‌ جلوگيري‌ از تضييع‌ حق‌ مولي‌ عليه‌ شخصي‌ را به‌ عنوان‌ قيم موقت‌ تعيين‌ كند يا خود امر جزايي‌ را تعقيب‌ نموده‌ و اقدامات‌ ضروري‌ را در اين‌ ماده‌ انجام‌ دهد و گذشت‌ ولي در اين‌ صورت‌ معني‌ ندارد، بلكه‌ اگر جرم‌ ضرب‌ و جرح‌ عمدي‌ باشد بايد ديه‌ آن‌ را بپردازد و همچنين‌ اگرمرتكب‌ قتل‌ مولي‌ عليه‌ شده‌ باشد بايد ديه‌ بپردازد و خود او از ديه‌ ارث‌ نمي برد ولي‌ اگر قتل‌ و جرح‌ شبه‌ عمدباشد، از ديه‌ ارث‌ مي برد.1

 

 

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image