به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

توارث‌ اقليت‌هاي‌ مذهبي‌ و شمول‌ عنوان‌ كافر مذكور در قانون‌ مدني‌ بر اقليت‌هاي‌ مذهبي

 

توارث‌ اقليت‌هاي‌ مذهبي‌ و شمول‌ عنوان‌ كافر مذكور در قانون‌ مدني‌ بر اقليت‌هاي‌ مذهبي

 

متن سئوال

 

به‌ موجب‌ ماده‌ 881 مكرر (الحاقي‌ 1370) قانون‌ مدني ، كافر از مسلم‌ ارث‌ نمي برد و اگر در بين‌ ورثه‌ متوفاي كافري ، مسلم‌ باشد ـ وراث‌ كافر ارث‌ نمي برند اگرچه‌ از لحاظ طبقه‌ و درجه‌ مقدم‌ بر مسلم‌ باشند، علي هذا مستدعي است‌ اعلام‌ فرماييد اقليت هاي‌ ديني‌ موضوع‌ اصل‌ 13 قانون‌ اساسي ، كافر موضوع‌ ماده‌ 881 مكرر قانون‌ مدني مي گردند يا خير؟

 

 

 

متن پاسخ
مقصود از كافر كه‌ در ماده‌ 881 مكرر قانون‌ مدني‌ و در كلمات‌ فقها آمده‌ است ، هر كسي‌ است‌ كه‌ ديني‌ غيراز اسلام‌ داشته‌ باشد ونبوت‌ پيغمبر اكرم‌ (ص ) را قبول‌ نداشته‌ باشد يا چيزي‌ را كه‌ مي داند از ضروريات‌ دين است‌ انكار كند.
صاحب‌ جواهر (ره ) در اين‌ باره‌ مي نويسد: «كفري‌ كه‌ از موانع‌ ارث‌ مي باشد، اين‌ است‌ كه‌ فرد به‌ چيزي معتقد يا قائل‌ باشد و يا چيزي‌ را انجام‌ بدهد كه‌ به‌ سبب‌ آن‌ از دين‌ اسلام‌ خارج‌ مي شود; بنابراين‌ ذمي‌ (اهل كتاب ) و كافر حربي‌ و مرتد و ساير اصناف‌ كفار ] مثل‌ بهايي‌ و معاهد [ از مسلمين‌ ارث‌ نمي برند و در اين‌ مسأله بين‌ مسلمين‌ اختلافي‌ نيست ; بلكه‌ اجماع‌ به‌ نحو متواتر بر آن‌ ادعا شده‌ است‌ و روايات‌ هم‌ متواتر است ، ولي مسلمان‌ از كافر به‌ تمام‌ اقسام‌ آن‌ ارث‌ مي برد و وارث‌ مسلمان‌ ولو در طبقه‌ متأخر باشد مانع‌ مي شود از اينكه ارث‌ به‌ ورثه‌ كافرش‌ برسد ولو اينكه‌ ورثه‌ كافر در طبقه‌ اول‌ باشند و اين‌ مسأله‌ هم‌ اتفاقي‌ و اجماعي‌ است‌ وروايات‌ بر آن‌ دلالت‌ دارد.»1
فتاوي‌ مراجع‌ تقليد معاصر نيز همين‌ است .2
برخي‌ از روايات‌ اين‌ مسأله‌ چنين‌ است :
1 . صحيحه‌ ابي‌ ولاد قال‌ سمعت‌ اباعبدالله‌ (ع ) يقول : «المسلم‌ يرث‌ امرأته‌ الذميه‌ و هي‌ لاترثه .»3 مردمسلمان‌ از همسر ذمي‌ (اهل‌ كتاب ) خود ارث‌ مي برد; ولي‌ او از شوهر مسلمان‌ خود ارث‌ نمي برد.
2 . صحيحه‌ محمد بن‌ قيس‌ عن‌ ابي‌ جعفر (ع ) قال : سمعته‌ يقول : «لايرث‌ اليهودي‌ و النصراني‌ المسلمين‌ ويرث‌ المسلمون‌ اليهود و النصاري .»4 يعني‌ شنيدم‌ امام‌ باقر (ع ) فرمود: يهودي‌ و نصراني‌ از مسلمان‌ ارث نمي برند; ولي‌ مسلمان‌ از يهود و نصاري‌ ارث‌ مي برند.
خلاصه ، اين‌ مسأله‌ از نظر فقهي‌ و قانوني‌ و روايي‌ روشن‌ و واضح‌ بوده‌ و جاي‌ شبهه‌ ندارد. مراجع‌ عظام تقليد در رساله هاي‌ عمليه 5 تصريح‌ نموده اند، كه‌ كافر كسي‌ است‌ كه‌ منكر خدا باشد يا براي‌ خدا شريك‌ قراردهد يا پيغمبري‌ خاتم‌ الانبياء محمد بن‌ عبدالله‌ (ص ) را قبول‌ نكند.
اگرچه‌ در نجاست‌ اهل‌ كتاب‌ بين‌ متأخرين‌ اختلاف‌ است ; ولي‌ در كافر بودن‌ آنها و اين‌ كه‌ از مسلمين‌ ارث نمي برند و ارث‌ آنها به‌ وارث‌ مسلمان‌ منتقل‌ مي شود، اختلافي‌ نيست . چنانكه‌ قبلا بيان‌ شد

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image