به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

جايگزيني سند وثيقه در مورد ضمانت متهم

 

جايگزيني سند وثيقه در مورد ضمانت متهم

متن سئوال

 

آيا مي شود در مورد ضمانت‌ متهم‌ سند ديگري‌ جايگزين‌ سند فعلي‌ در دادگاه‌ مربوطه‌ نمود. يا اين كه‌ جهت‌ جايگزيني ، متهم‌ بايد مدتي‌ بازداشت‌ مجدد بشود و تقاضاي‌ جايگزيني‌ نمايد؟

 

 

 

متن پاسخ

 

اگرچه‌ قانون‌ در خصوص‌ اين‌ مسأله‌ ساكت‌ است‌ اما جايگزيني‌ سند جديد منع‌ قانوني‌ ندارد، زيرا:
اولا: قرار صادره‌ يعني‌ اخذ وثيقه‌ جهت‌ آزادي‌ متهم‌ به‌ قوت‌ خود باقي‌ است .
ثانيا: جايگزيني‌ سند جديد ملازمه اي‌ با بازداشت‌ مجدد متهم‌ ندارد و اصولا اخذ وثيقه‌ به‌ عنوان‌ يك‌ قرارتأمين‌ كيفري‌ در عرض‌ بازداشت‌ قرار دارد نه‌ در طول‌ آن .
ثالثا: اصل‌ عدم‌ بازداشت‌ موقت‌ متهم‌ است‌ و تا ضرورت‌ يا دليل‌ قانوني‌ بر بازداشت‌ نباشد نمي توان‌ او رابازداشت‌ كرد و در فرض‌ سؤال‌ متهم‌ با توديع‌ وثيقه‌ آزاد است .
رابعا: در عمل ، متهم‌ هيچ‌ گاه‌ بدون‌ تأمين‌ آزاد نمي ماند زيرا از سند وثيقه‌ فعلي‌ تا اتمام‌ تشريفات‌ بازداشت سند وثيقه‌ جايگزين ، رفع‌ بازداشت‌ مي شود و دستور و نامه‌ رفع‌ بازداشت‌ از سند فعلي‌ اصولا پس‌ از وصول نامه‌ توقيف‌ و بازداشت‌ سند جديد از اداره‌ ثبت‌ خواهد بود.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image