چنانچه فرد نظامي پس از چهارده روز غيبت،‌خود را به يگان معرفي کند و سپس مرتکب غيبت شود، تحت عنوان فرار از خدمت قابل تعقيب نيست

 

چنانچه فرد نظامي پس از چهارده روز غيبت،‌خود را به يگان معرفي کند و سپس مرتکب غيبت شود، تحت عنوان فرار از خدمت قابل تعقيب نيست

مرجع و تاريخ استعلام: بازرسي دانشگاه صنعتي مالک اشتر - 15/4005/6627- 14 شهريور 1386
شماره و تاريخ نظريه: 60531/86/2/7- 26 آبان 1386

 

 

 

پرسش:
با توجه به منطوق ماده 56 قانون مجازات جرايم نيروهاي مسلح که مقرر مي‌دارد: <اعضاي ثابت نيروهاي مسلح که در زمان صلح بيش از پانزده روز متوالي مرتکب غيبت شده و عذر موجهي نداشته باشند،فراري محسوب و حسب مورد به مجازات‌هاي ذيل محکوم مي‌شوند....> برخي کارکنان ثابت و وظيفه به منظور فرار از اجراي قانون پس از غيبت چهارده روزه، يک روز در محل خدمت خود حاضر و مجدداً از روز شانزدهم اقدام به غيبت چهارده روزه مي‌کنند. آيا ارتکاب غيبت اين دسته از کارکنان،‌به نحوي که ذکر شد، مشمول موضوع ماده 56 قانون مزبور مي‌شود؟

 


نظريه گروه:
با عنايت به مقررات ماده 56 قانون مجازات جرايم نيروهاي مسلح فرار از خدمت در زمان صلح عبارت است از غيبت متوالي بيش از پانزده روز و بدون عذر موجه پس در فرض پرسش، چنانچه نظاميان مورد نظر پس از چهارده روز غيبت به منظور خدمت خود را معرفي و به کارگيري شوند و مجدداً غيبت کنند، تحت عنوان فرار از خدمت قابل تعقيب نمي‌باشند. هر چند اين اقدام چند بار تکرار شود. البته موضوع از طريق هيئت‌هاي رسيدگي به تخلفات قابل رسيدگي است.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image