به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

چنانچه فرماندهان يا مسئولان ذي ربط در مقابل ماموران اجراي حکم به صورت آمريت يا مباشرت مقاومت و مانع انجام وظيفه آنان شوند ، قابل تعقيب مي باشند .

 

چنانچه فرماندهان يا مسئولان ذي ربط در مقابل ماموران اجراي حکم به صورت آمريت يا مباشرت مقاومت و مانع انجام وظيفه آنان شوند ، قابل تعقيب مي باشند .

مرجع و تاريخ استعلام : سازمان قضايي نيروهاي مسلح تهران
شماره و تاريخ نظريه : 603/34/7- 23/5/84
سئوال :
چنانچه يگانهاي نظامي و انتظامي احکام قطعي محاکم عمومي حقوقي يا دادگاه انقلاي مربوط به پرونده هاي اصل (49) و يا ديوان عدالت اداري و هياتهاي اداري که عليه آنها صادر شده خصوصا در مورد تخليه اراضي و املاک امتناع نمايند و فرماندهان و مسئولين ذي ربط از جمله دژبان از اجراي راي خودداري نمايند ، آيا موضوع داراي عنوان کيفري مي باشد يا اينکه راي صادرشده مي بايستي مستقيما توسط اجراي احکام مربوط اجرا شود؟
نظريه کميسيون :
در فرض سئوال بايد بين مواردي که اجراي حکم مستقيما به عهده فرماندهان و مسئولين نيروهاي مسلح مي باشد و يا اينکه فرماندهان و مسئولين نيروهاي مسلح به عنوان شخصيت حقوقي يا حقيقي طرف شکايت واقع و راي عليه آنها صادر مي شود قائل به تفکيک شد . در فرض نخست که برابر مقررات ، اجراي حکم مستقيما به عهده فرماندهان و يا مسئولين نيروهاي مسلح تحت نظارت مرجع قضائي صادر کننده حکم مي باشد . مثل اجراي احکام انفصال از خدمت ، تنزيل درجه و... که عليه کارکنان زير مجموعه صادر مي شود ، چنانچه افراد مزبور از اجراي حکم جلوگيري نمايند ، برابر ماده (576) ق.م.ا، قابل تعقيب و مجازات هستند ، لکن در مواردي که يگان هاي نظامي و يا انتظامي محکوم عليه واقع مي شوند و اجراي حکم مستقيما به عهده مسئولين اجراي احکام مي باشد ، مثل احکام خلع يد يا رفع تصرف و... امتناع محکوم عليه از اجراي حکم را نمي توان جرم تلقي نمود و ماموران اجرا موظفند برابر مقررات حکم دادگاه را اجرا نمايند ، اما چنانچه فرماندهان يا مسولين ذي ربط در مقابل ماموران اجرا به صورت آمريت يا مباشرت مقاومت نمايند و مانع انجام وظيفه آنها شوند برابر ماده (607) ق.م.ا ، يا ماده (52) ق.م.ج.ن.م ، قابل تعقيب و مجازات مي باشند .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image