به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

حدود پذيرش دعواي مطالبة مهريه به طرفيت ورثه

 

حدود پذيرش دعواي مطالبة مهريه به طرفيت ورثه

متن سئوال

 

در مورد دعواي‌ زن‌ به‌ طرفيت‌ ورثه‌ به‌ خواسته‌ مطالبه‌ مهريه ، در صورتي‌ كه‌ ورثه‌ شخص‌ فوت‌ شده‌ زن ،پدر، مادر وفرزند صغير ويا فرزند صغير و كبير باشند. دعوي‌ در چه‌ حدي‌ پذيرفته‌ است ؟

 

 

 

متن پاسخ

 

 در اين‌ مورد بايد گفت ، مهريه‌ زن‌ اصولا جزء ديون‌ شوهر است‌ كه‌ با فوت‌ وي‌ بايد از اصل‌ تركه‌ پرداخت شود. در رابطه‌ با استحقاق‌ زن‌ نسبت‌ به‌ تمام‌ يا نصف‌ مهريه‌ بايد گفت‌ نظر حضرت‌ امام‌ (ره ) در تحريرالوسيله اين‌ است‌ كه‌ اگر يكي‌ از زوجين‌ قبل‌ از دخول‌ فوت‌ كند، بنابر نظر اقوي‌ در فوت‌ هم‌ مانند طلاق‌ مهريه‌ نصف مي شود، اگرچه‌ احتياط و ترجيح‌ آن‌ است‌ كه‌ در اين‌ مورد مصالحه‌ شود به‌ ويژه‌ موت‌ رجل‌ (زوج ).1
اما از لحاظ شكلي‌ دعواي‌ مطالبه‌ مهريه‌ به‌ طرفيت‌ ورثه‌ مطرح‌ مي شود و در اين‌ صورت‌ علاوه‌ بر مادرمتوفي‌ و فرزندان‌ كبير وي ، پدر متوفي‌ (پدرشوهر) اصالتا و ولايتا از طرف‌ فرزندان‌ صغير طرف‌ دعوي‌ قرارمي گيرد.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image