حدود درخواست تحقيق از ضابطين قوه قضاييه در بازرسي¬ها توسط بازرسان قضايي و غيرقضايي

 

حدود درخواست تحقيق از ضابطين قوه قضاييه در بازرسي­ها توسط بازرسان قضايي و غيرقضايي

س: مستند به ماده 44 آيين­نامه اجرايي قانون تشكيل سازمان بازرسي كل كشور آيا مي­توان از ضابطين قوه قضاييه و يا مأموريني كه در حكم ضابط هستند و يا كاركنان ساير دستگاههاي اداري تقاضاي انجام تحقيقات مقدماتي و تكميل تحقيقات و جمع­آوري دلايل درخصوص شكايات واصله را نمود؟

 

نظريه كميسيون حقوقي                                   شماره و تاريخ نظريه 31/1/78 ـ 81/78/302/3

 

نظر به اينكه مواد 39 الي 45 آيين­نامه اجرايي قانون تشكيل سازمان بازرسي كل كشور معطوف به موارد مندرج در تبصره 2(1)  ماده 5 قانون تشكيل اين سازمان مي­باشد، لذا ضابطين قوه قضاييه و كليه مأموريني كه در حكم ضابط هستند، موظف به اجراي دسوترات قضايي آن دسته از بازرسان قضايي داراي ابلاغ خاص از رياست قوه قضاييه كه از اختيارات ويژه برخوردار مي­باشند بوده و در ساير موارد منحصر به امر بازرسي، انجام بازرسي و تحقيقات مربوط جزء تكاليف بازرسان خواهد بود.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image