به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

حكم ازدواج دختر با كفو درصورت مخالفت پدر

 

حكم ازدواج دختر با كفو درصورت مخالفت پدر

متن سئوال

 

اگر دختر باكره‌ رشيده‌ بدون‌ اذن‌ پدر با مردي‌ كه‌ كفو اوست‌ ازدواج‌ كند، و پدر به‌ دلايل‌ شخصي‌ با اين‌ ازدواج مخالفت‌ كند، آيا اين‌ ازدواج‌ صحيح‌ است‌ يا خير؟

 

 

 

متن پاسخ

 

طبق‌ استفتائاتي‌ كه‌ از مقام‌ معظم‌ رهبري‌ و مراجع‌ بزرگوار ديگر به‌ عمل‌ آمده‌ است‌ چنانچه‌ ازدواج‌ به مصلحت‌ دختر رشيده‌ بالغه‌ است‌ و شوهر، كفو دختر باشد و پدر از اذن‌ امتناع‌ نمايد اذن‌ او ساقط است‌ و اذن خود دختر كافي‌ است . استفتائاتي‌ در اين‌ زمينه‌ به‌ عمل‌ آمده‌ كه‌ در ذيل‌ به‌ آن‌ اشاره‌ مي گردد:

 

سؤال
آيا براي‌ ازدواج‌ با دختر باكره‌ حتما اذن‌ پدر يا ولي‌ لازم‌ است ؟ آيا در اين‌ مسأله ، ازدواج‌ دائمي‌ با موقت‌ فرقي دارد؟

 

آيت‌ الله‌ العظمي‌ محمد فاضل‌ لنكراني
«اذن‌ ولي‌ به‌ صورت‌ احتياط وجوبي‌ معتبر است‌ و اگر بي جهت‌ ممانعت‌ نمايد و شوهر، كفو زن‌ باشد و زن متمايل‌ باشد اذن‌ ولي‌ معتبر نيست‌ و فرقي‌ ميان‌ دائم‌ و موقت‌ نيست .»1

 

سؤال
...
3 . ثالثا اگر دختر، باكره‌ باشد آيا با شرايطي‌ مي شود بدون‌ اذن‌ پدر يا ولي‌ او را به‌ صورت‌ دائم‌ يا موقت تزويج‌ نمود؟ اگر مي شود شرايط آن‌ كدام‌ است ؟

 

آيت‌ الله‌ العظمي‌ لطف‌ الله‌ صافي‌ گلپايگاني
«...
3 ـ بنابر احتياط واجب‌ اذن‌ پدر و يا جد پدري‌ در ازدواج‌ دختر باكره‌ شرط است . بلي‌ اگر ازدواج‌ با كفوباشد و كفو ديگري‌ نيز نباشد و پدر و يا جد پدري‌ امتناع‌ كند اعتبار اذن‌ آن ها ساقط است . والله‌ العالم .»2

 

سؤال
اگر دختري‌ با پسر هم‌ شأن‌ شرعي‌ و عرفي‌ خود قصد ازدواج‌ داشته‌ باشد، آيا اذن‌ پدر ساقط است ؟

 

آيت‌ الله‌ العظمي‌ ناصر مكارم‌ شيرازي
«در فرض‌ مسأله‌ اگر پدر مخالفت‌ كند اذن‌ او ساقط مي شود.»3

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image