به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

در دعاوي مربوط به حوادث رانندگي نيازي به طرح دعوي عليه صندوق تأمين خسارت هاي بدني نيست

 

در دعاوي مربوط به حوادث رانندگي نيازي به طرح دعوي عليه صندوق تأمين خسارت هاي بدني نيست

پرسش:
نظر به اين که اولاً بر اساس ماده 2 آئين نامه چگونگي اداره صندوق تأمين خسارت هاي بدني (موضوع ماده 13 قانون اصلاح قانون بيمه شخص ثالث مصوب 1387)، صندوق تأمين خسارت هاي بدني داراي شخصيت حقوقي مستقل است.
ثانياً مرکزيت و مرجع دريافت اوراق قضائي مربوط به صندوق تأمين
خسارت هاي بدني در تهران واقع شده است و ثالثاً مطابق ماده 22 قانون اصلاح قانون بيمه شخص ثالث، محاکم قضائي مکلفند در جلسات رسيدگي به دعاوي مربوط به حوادث رانندگي، حسب مورد شرکت بيمه زي ربط و يا صندوق تأمين خسارت بدني را جهت ارائه نظرات و مستندات خود دعوت نمايند، بفرمائيد تکليف محاکم در مواجهه با پرونده هاي تصادفات رانندگي، عمل به ماده 13 قانون آئين دادرسي مدني است که طي آن خواهان مي تواند به دادگاهي رجوع کند که عقد يا قرارداد در حوزه آن واقع شده است که اين امر به لحاظ بعد مسافت و به دليل عدم اعاده به موقع نسخه دوم ابلاغيه و يا عدم حضور نماينده صندوق، موجبات تجديد اوقات رسيدگي و اطاله دادرسي را فراهم مي آورد و يا تکليف، اجرا ماده 21 همان قانون است که بر اساس دعاوي در دادگاهي اقامه مي شود که متوقف يا ورشکسته در حوزه آن براي انجام معاملات خود، شعبه يا نمايندگي داشته باشد که در اين صورت نيز مشکلات جدي هزينه و اياب و ذهاب بر زيان ديدگان تحميل خواهد شد.

 


پاسخ:
اصولاً نيازي به طرح دعوي عليه صندوق تأمين خسارت هاي بدني نيست و دعوت اين صندوق در پرونده هاي مربوط صرفاً به عنوان مطلع است. ثانياً در مواردي که به طرفيت اين صندوق طرح دعوي مي شود، بعد مسافت و امثال آن باعث تغيير دادگاه صالح نمي شود.
(نظريه شماره ي 3764/7 مورخ 1/8/1390)

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image