به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

ديه تخليه چشم و شكستگي كاسه چشم و پارگي پلك‌ها

 

ديه تخليه چشم و شكستگي كاسه چشم و پارگي پلك‌ها

متن سئوال

 

در اثر شليك‌ يك‌ تير فشنگ‌ و حسب‌ اظهار پزشكي‌ قانوني ، چشم‌ چپ‌ به‌ طور كامل‌ تخليه‌ شده‌ و كاسه‌ چشم چپ‌ در جمجمه‌ دچار شكستگي‌ «هاشمه » شده‌ و همچنين‌ در پلك هاي‌ فوقاني‌ و تحتاني‌ نيز پارگي‌ ايجاد شده «داميه » لطفا بفرماييد:
آيا ديه‌ تخليه‌ چشم‌ و شكستگي‌ كاسه‌ چشم‌ «جمجمه » و پارگي‌ پلك ها همه‌ با هم‌ جمع‌ مي شوند و يا فقط يك ديه‌ «ديه‌ چشم‌ چپ » را بايد مورد حكم‌ قرار داد؟

 

 

 

متن پاسخ

 

شكستگي‌ جمجمه ، پارگي‌ پلك ها و از بين‌ رفتن‌ حدقه‌ چشم ، هر كدام‌ جنايت‌ جداگانه اي‌ است‌ كه‌ مستلزم ديه‌ خاص‌ خود، خواهد بود. بر اساس‌ آن چه‌ از متون‌ فقهي‌ و فتاواي‌ فقهاي‌ بزرگوار استفاده‌ مي شود، مسلماديات‌ ياد شده ، تداخل‌ نكرده‌ و ضروري‌ است‌ هر كدام‌ جداگانه‌ مورد توجه‌ قرار گرفته ، با هم‌ جمع‌ شوند.
توضيح‌ بيشتر آن‌ كه‌ در خصوص‌ هاشمه‌ جمجمه‌ در قسمت‌ كاسه‌ چشم‌ و از بين‌ رفتن‌ حدقه‌ چشم‌ ترديدي نيست‌ كه‌ دو جنايت‌ واقع‌ شده‌ است ; در قسمت‌ چشم‌ و پلك ها نيز فقها به‌ تفكيك‌ آن‌ تصريح‌ فرموده اند. درهمين‌ راستا مرحوم‌ صاحب‌ جواهر در خصوص‌ ديه‌ اجفان‌ (پلك هاي‌ چشم ) مي فرمايد:
«ولو قلعت‌ الاجفان‌ مع‌ العينين‌ لم‌ تتداخل‌ ديتاهما، كما صرح‌ به‌ غير واحد...»1
گذشته‌ از تصريح‌ ياد شده ، آن چه‌ از مباحث‌ ديات‌ بر مي آيد آن‌ است‌ كه‌ در محاسبه‌ ديه ، اصل‌ بر عدم تداخل‌ است . لذا در صورت‌ تعدد جنايت هاي‌ وارده‌ بر اعضاء، تداخلي‌ در ديه‌ پيش‌ نمي آيد. در استفتايي‌ كه‌ درهمين‌ زمينه‌ از حضرت‌ آيه‌ الله‌ العظمي‌ فاضل‌ لنكراني‌ «دامت‌ بركاته » به‌ عمل‌ آمده‌ است ، معظم له‌ فرموده اند:
«به‌ طور كلي‌ در صورت‌ تعدد زخم‌ و جراحت ، ديه‌ هم‌ متعدد مي شود و هر جراحت‌ مستقلي‌ ديه‌ مستقل‌ ومخصوص‌ به‌ خود را دارد...»2
آري‌ تنها موردي‌ كه‌ در قضيه‌ مورد سؤال‌ تداخل‌ مي كند، ديه‌ از بين‌ رفتن‌ حدقه‌ چشم‌ و بينايي‌ زايل‌ شده‌ ازآن‌ چشم‌ است‌ كه‌ مقنن‌ در ماده‌ 458 ق .م .ا مصوب‌ (1370)3 به‌ آن‌ تصريح‌ كرده‌ است .
در نتيجه‌ ساير ديات ، بايد به‌ صورت‌ مستقل‌ و جداگانه‌ محاسبه‌ شود; اگرچه‌ از مجموع‌ يك‌ ديه‌ كامل‌ نيزبيشتر شود.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image