به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

ديه و ارش از بين رفتن اليه

 ديه و ارش از بين رفتن اليه

متن سئوال

 

در يك‌ تصادف‌ رانندگي ، باسن‌ طرف‌ چپ‌ به‌ طور كامل‌ (گوشت‌ و استخوان ) از بين‌ رفته‌ است‌ و ظاهرا مراد ازباسن‌ قسمت‌ گوشتي‌ است‌ و شامل‌ قسمت‌ استخواني‌ نمي شود آيا در اين‌ خصوص‌ بايد به‌ تعيين‌ ديه‌ باسن‌ كه قسمت‌ نرمي‌ و گوشتي‌ است‌ اكتفا نمود يا علاوه‌ بر ديه ، ارش‌ نيز به‌ آن‌ تعلق‌ مي گيرد ـ و آيا اساسا براي‌ چنين موردي‌ ديه‌ خاصي‌ وجود دارد؟

 

 

 

متن پاسخ

 

1 ـ متأسفانه‌ مقنن ، در قانون‌ مجازات‌ اسلامي‌ ديه‌ «اليتين » را مشخص‌ نفرموده‌ است . اين‌ در حالي‌ است‌ كه به‌ خاطر منافع‌ «اليه » از جمله‌ جمال ، راحتي‌ در نشستن ، ركوب‌ و نظاير آن‌ اماميه‌ و غير اماميه‌ بر وجود ديه‌ كامل در آن‌ تأكيد ورزيده اند، مي توان‌ مدعي‌ شد كه‌ فقهاي‌ شيعه‌ تقريبا بر اين‌ مطلب‌ اتفاق‌ نظر دارند. مرحوم‌ صاحب مفتاح‌ الكرامه 1 نظرات‌ فقهاي‌ عظام‌ را در خصوص‌ اين‌ حقيقت‌ متذكر شده‌ و در آن‌ خلافي‌ مشاهده‌ نمي شود.تنها ترديد در اين‌ است‌ كه‌ آيا بايد در وجوب‌ ديه‌ تمام‌ «اليه » ضايع‌ شود و به‌ استخوان‌ برسد يا اين‌ كه‌ از بين‌ رفتن قسمتي‌ از آن‌ (از نظر عمق ) نيز مستوجب‌ ديه‌ كامل‌ است‌ كه‌ فتواي‌ مشهور مربوط به‌ از بين‌ رفتن‌ كامل‌ آن‌ است‌ والبته‌ امام‌ راحل‌ (ره ) در تحرير الوسيله‌ از بين‌ رفتن‌ «اليه » در صورت‌ دوم‌ را نيز اگر به‌ گونه اي‌ باشد كه‌ پشت راست‌ شود و برآمدگي‌ «اليه » ضايع‌ گردد، احتياطا مستوجب‌ ديه‌ كامل‌ دانسته اند2 به‌ هر حال‌ در اين‌ موردترديدي‌ نيست‌ و قاضي‌ شرع‌ مي تواند با استناد به‌ اصل‌ 167 قانون‌ اساسي‌ به‌ فتوي‌ فوق‌ مراجعه‌ كند.
2 ـ در استخوان‌ ياد شده‌ (لگن‌ خاصره )، نيز يادآوري‌ مي شود كه‌ «اليه » مطابق‌ تعريف‌ ارائه‌ شده‌ در فقه (اللحم‌ الناتي‌ بين‌ الظهر و الفخذين ) فقط همان‌ گوشت‌ از استخوان‌ همراه‌ «اليه » جدا شده‌ است ، گذشته‌ از ديه «اليتين » اگر از مصاديق‌ كسر (شكستن )، رض‌ (خرد شدن ) فك‌ (جدا شدن ) لگن‌ خاصره‌ نباشد و صرفا تكه اي‌ ازآن‌ با گوشت‌ جدا شود، ارش‌ استخوان‌ نيز توسط كارشناس‌ محاسبه‌ و توسط قاضي‌ شرع‌ مورد توجه‌ قرار خواهدگرفت .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image