به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

ديه يا ارش شكستگي ستون فقرات و عوارض جانبي

 ديه يا ارش شكستگي ستون فقرات و عوارض جانبي

متن سئوال

 

شكسته‌ شدن‌ يك‌ مهره‌ كمري‌ در فروض‌ ذيل‌ ديه‌ مقدر دارد يا تعيين‌ ارش‌ لازم‌ است ؟
1 ـ در صورتي‌ كه‌ شكستگي‌ يك‌ مهره‌ بدون‌ عيب‌ درمان‌ شود.
2 ـ در صورتي‌ كه‌ شكستگي‌ يك‌ مهره‌ با يكي‌ از عيوب‌ مذكور در مواد 430 و 432 قانون‌ مجازات اسلامي‌ درمان‌ شود.
3 ـ در صورتي‌ كه‌ شكستگي‌ يك‌ مهره‌ با عيبي‌ غير از عيوب‌ مقيد در مواد فوق‌ الذكر درمان‌ شود.

 

 

 

متن پاسخ

 

براي‌ شكستگي‌ مهره‌ كمر ديه‌ تعيين‌ شده‌ است . در صورتي‌ كه‌ بدون‌ عيب‌ درمان‌ شود ديه‌ آن‌ صد ديناراست‌ و هرگاه‌ همراه‌ با يكي‌ از عيوب‌ مذكور در ماده‌ 430 قانون‌ مجازات‌ اسلامي‌ بهبود يابد موجب‌ ديه‌ كامله خواهد بود. و اگر با عيب‌ ديگري‌ غير از آن‌ چه‌ در مواد 430 و 432 ق .م .ا ذكر شده‌ درمان‌ شود در صورتي‌ كه‌ آن عيب‌ از آثار شكستگي‌ مهره‌ باشد ديه‌ كامله‌ دارد. حضرت‌ امام‌ خميني‌ (ره ) مي فرمايد: «و كذا لو بقي‌ من‌ آثارالكسر شي ء بأن‌ لايقدر علي‌ المشي‌ الا بعصا او ذهب‌ بذلك‌ جماعه‌ او مائه‌ او حدث‌ به‌ سلس‌ و نحو ذلك ».1
بنابراين‌ هر عيبي‌ كه‌ از آثار شكستگي‌ باشد هرچند در ماده‌ 430 ق .م .ا ذكر نشده‌ باشد مانند اين‌ كه‌ قدرت بر احبال‌ را از دست‌ بدهد يا قدرت‌ بر ضبط مدفوع‌ نداشته‌ باشد تمام‌ اين‌ عيوب‌ طبق‌ نظر امام‌ (ره ) موجب‌ ديه كامله‌ خواهد بود. مگر آن‌ جايي‌ كه‌ شكستگي‌ موجب‌ فلج‌ هر دو پا شود كه‌ در آن‌ صورت‌ علاوه‌ بر ديه‌ كامله‌ دوثلث‌ ديه‌ هم‌ براي‌ فلج‌ پاها لازم‌ مي شود.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image